Kampania w Leeds pomaga dbać o zdrowie

Kampania w Leeds pomaga dbać o zdrowie

Dobry stan zdrowia zimą i przez resztę roku to temat kampanii zorganizowanej przez NHS w Leeds i skierowanej do mieszkańców pochodzących z państw Europy Wschodniej, która ruszyla w poniedziałek, 5 lutego. NHS Leeds Clinical Commissioning Groups (CCG) Partnership współpracuje z lokalnymi przedstawicielami społeczności polskiej, rumuńskiej, czeskiej i litewskiej, aby pomóc im dowiedzieć się, do jakich

Dobry stan zdrowia zimą i przez resztę roku

to temat kampanii zorganizowanej przez NHS w Leeds i skierowanej do mieszkańców pochodzących z państw Europy Wschodniej, która ruszyla w poniedziałek, 5 lutego.

NHS Leeds Clinical Commissioning Groups (CCG) Partnership współpracuje z lokalnymi przedstawicielami społeczności polskiej, rumuńskiej, czeskiej i litewskiej, aby pomóc im dowiedzieć się, do jakich placówek służby zdrowia mogą się zwrócić, jeśli zachorują lub doznają urazu ciała.  

Ponadto, CCG współpracuje z ambasadorami tych grup społecznych, którzy informują pozostałych członków, w jaki sposób mogą bardziej zadbać o własne zdrowie. Dotyczy to na przykład posiadania dobrze zaopatrzonej domowej apteczki, która pomoże wyleczyć powszechne dolegliwości, jak ból gardła lub przeziębienie. 

Kampania pomaga osobom, które niedawno przybyły do Wielkiej Brytanii dowiedzieć się, jak mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej lokalnie, bez konieczności udawania się na szpitalny oddział ratunkowy. Zachęca też do skorzystania z pomocy oferowanej przez lokalne apteki, zarejestrowania się w przychodni oraz uzyskania informacji o opiece zdrowotnej świadczonej przez poradnie i oddziały drobnych urazów.

Shak Rafiq, Kierownik ds Komunikacji w NHS Leeds Clinical Commissioning Groups Partnership, mówi: „Przyjazd do nowego kraju niesie ze sobą wiele trudności; jedną z nich jest dostęp do opieki zdrowotnej. Dzięki tej kampanii chcemy pomóc ludziom, aby wiedzieli, jak mogą skorzystać z najbardziej odpowiednich świadczeń zdrowotnych, jeśli sami lub ktokolwiek z ich rodziny zachoruje bądź ulegnie wypadkowi. Stanowi to część naszych starań, aby pomóc ludziom mądrze korzystać z pomocy miejskich szpitalnych oddziałów ratunkowych, dzięki czemu oddziały te będą mogły leczyć osoby z najbardziej poważnymi chorobami i urazami.” 

W ramach kampanii, ambasadorzy lokalnych społeczności będą przekazywać informacje w kościołach i szkołach oraz dostarczać ulotki informacyjne do różnych firm, których klienci stanowią osoby pochodzenia wschodnioeuropejskiego. Natomiast na stronie internetowej poświęconej kampanii, będzie można znaleźć informacje oraz linki do filmów instruktażowych, przy dodatkowym wsparciu odpowiednio zaplanowanej kampanii w mediach społecznościowych.

Istnieje wiele sposobów, w jaki ludzie mogą sami uzyskać pomoc lub odpowiednie leczenie, dzięki czemu pozwolą zapracowanym placówkom NHS pomagać najbardziej potrzebującym.

Możliwości dostępne w Leeds:

 • Samoleczenie: Zadbaj o zdrowie w domu, dzięki dobrze zaopatrzonej domowej apteczce.
 • Farmaceuta: Świadczy specjalistyczną poradę w zakresie powszechnych chorób oraz leków.
 • Lekarz rodzinny: Umów się na wizytę, jeśli choroba nie ustępuje.
 • Zadzwoń na nr 111, jeśli potrzebujesz nagłej pomocy medycznej. Linia 111 NHS, pomoże znaleźć odpowiednią lokalną placówkę służby zdrowia.
 • Poradnia lub klinika drobnych urazów NHS: Leczenie niegroźnych chorób lub urazów bez konieczności umawiania się na wizytę.
 • Szpitalny oddział ratunkowy (A&E) lub 999: gdy stan zdrowia jest bardzo poważny lub zagrażający życiu.

Więcej informacji dotyczących znalezienia odpowiednich placówek NHS w języku polskim, rumuńskim, czeskim lub litewskim znajdą Państwo na stronie: www.healthinleeds.org.uk

1 comment

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

 • Marek
  19 października 2020, 13:12

  Sytuacja pandemii jest bardzo stresująca i łatwo popaść w depresję. W takiej sytuacji naprawdę warto oddać się w ręce specjalistom i skontaktować z poradnią psychologiczną w takich sprawach.

  REPLY