Brexit staje się katastrofą…

Mówi szef kampanii Vote Leave Jeszcze w tamtym roku robił wszystko, aby jego rodacy zagłosowali za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Dziś Dominic Cummings uważa, że Brexit na naszych oczach przeradza się w katastrofę, a duet Theresa May i David Davis to książkowy przykład „groteskowej bezużyteczności”. Dawni eksperci wspierający kampanię pro brexitową dziś coraz

Mówi szef kampanii Vote Leave

Jeszcze w tamtym roku robił wszystko, aby jego rodacy zagłosowali za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Dziś Dominic Cummings uważa, że Brexit na naszych oczach przeradza się w katastrofę, a duet Theresa May i David Davis to książkowy przykład „groteskowej bezużyteczności”. Dawni eksperci wspierający kampanię pro brexitową dziś coraz głośniej krytykują nieporadność rządu w rozmowach negocjacyjnych z UE. 

Cummings nie znajduje ani jednego powodu, aby chwalić poziom, jaki w rozmowach z Brukselą prezentuje May czy Davis. Jego zdaniem Wielka Brytania podczas wspomnianych negocjacji wypada coraz gorzej, a brytyjski zespół jest bardzo bliski całkowitej katastrofy, jeśli chodzi o wynik rozmów. 

Brexit nie tak jak trzeba

Dominic Cummings ma już na tyle dość komentowania absurdów własnego rządu, że zlikwidował swoje konto na Twitterze. Theresę May zaczął coraz głośniej krytykować już wiosną tego roku, kiedy nie mógł zrozumieć jej owczego pędu do uruchomienia procedury opisanej w artykule 50 traktatu unijnego. Zdaniem Cummingsa May zrobiła to bez odpowiedniego przygotowania. 

– Większości problemów, które na nas czekają, można było zawczasu uniknąć, nawet przy scenariuszu, który zakłada brak umowy handlowej z Unią Europejską – mówi Dominic Cummings, który jakiś czas temu pracował jako doradca specjalny ministra Michaela Gove’a. 

Cummings już kilka miesięcy temu ostrzegał, że Brexit wędruje w nie tę stronę co trzeba. – W przyszłości uczniowie będą kręcić głowami z niedowierzaniem na lekcjach historii o Brexicie, że takie postacie w rządzie odgrywały tak ważne role. 

Faktycznie, podsumowanie 6 miesięcy od czasu uruchomienia artykułu 50, nie wypada zbyt korzystnie dla Wielkiej Brytanii. Negocjacje stoją w miejscu, a z ekipy brytyjskiej odchodzą fachowcy, w tym jeden z kluczowych ekspertów i doświadczony urzędnik Olly Robbins. Mimo, że premier May podczas wystąpienia we Florencji przekonuje, że rozmowy idą do przodu, to coraz więcej ekspertów ma zupełnie odwrotne wrażenie. 

Były szef Vote Leave dość czesto krytykuje rządzących. Ministra Davisa swojego czasu nazwał „leniwym jak ropucha”, a autorów decyzji o wyjściu UK z Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej określił mianem „kretynów opóźnionych niemal na każdym poziomie”. 

Nie wszyscy jednak podzielają ostrą krytykę w wykonaniu Cummings. Część publicystów dobrze pamięta, że to on tak gorąco namawiał do Brexitu. – Tak wielki talent polityczny nie powinien się marnować. Dajcie mu miejsce w rządzie, gdzie będzie mógł pilotować kolejne porażki i zbierać owoce ubiegłorocznej decyzji o Brexicie. Nikt na to nie zasługuje tak, jak on – mówią czytelnicy brytyjskiej prasy. 

Małgorzata Słupska, MojaWyspa.co.uk

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *