Banki tworzą oferty dla emigrantów

Według Home Office ponad 400 tys. osób z krajów nowej Unii zamieszkało Wielkiej Brytanii. Nieoficjalnie jest ich prawdopodobnie znacznie więcej (mówi się o 750 tys. Polaków). Dużym problemem dla nowo przybyłych na Wyspy było założenie konta bankowego, wymaganego przez wielu pracodawców. Na przeszkodzie najczęściej stawało potwierdzenie adresu (można było tego dokonać za pomocą np. rachunków

Według Home Office ponad 400 tys. osób z krajów nowej Unii zamieszkało Wielkiej Brytanii.

Nieoficjalnie jest ich prawdopodobnie znacznie więcej (mówi się o 750 tys. Polaków).

Dużym problemem dla nowo przybyłych na Wyspy było założenie konta bankowego, wymaganego przez wielu pracodawców. Na przeszkodzie najczęściej stawało potwierdzenie adresu (można było tego dokonać za pomocą np. rachunków za prąd, gaz na swoje nazwisko). Z czasem bankowcy stwierdzili, że zbyt dużo na tym tracą i stworzyli usługi skierowane właśnie do emigrantów – powstały nowe typy kont:

Lloyds TBS stworzył usługę o nazwie The Silver Accout (srebrne konto). W pakiecie zawarta jest: karta Visa debit, ubezpieczenie posiadacza w Europie, ubezpieczenie telefonu komórkowego, zapewnienie pomocy drogowej oraz ubezpieczenie transakcji. Za pomocą konta można także przesyłać pieniądze do Polski. Niestety konto kosztuje Ł7.95 miesięcznie (promocyjnie do listopada jest tańsze). Trzeba na nie wpłacać co najmniej Ł 500 miesięcznie.

HSBC uruchomił konto o nazwie Paszport. W pakiecie otrzymamy 24 godz. pomoc w sześciu językach: polskim, francuskim, hiszpańskim, słowackim, czeskim i angielskim. Koszt konta to aż Ł60, aczkolwiek sumę tą można rozłożyć na dziesięć rat. Bank nie oferuje debetu, gdyż, jak twierdzą jego pracownicy, nie jest ono pożądane przez klientów, do których jest skierowana usługa. „To jest najprostsze roczne konto. Po upływie dziesięciu miesięcy oferujemy klientom możliwość zmiany” – mówi rzecznik HSBC.

Barclays nie posiada specjalnej usługi skierowanej do emigrantów. Ułatwieniem jest zatrudnianie Polaków w placówkach banku. „Już w ponad 30 naszych oddziałach można załatwić potrzebne sprawy w języku polskim” – mówi rzecznik Barkleysa.

NatWest stworzył konto o nazwie Welcome Account, które stanowi jedną z najlepszych na rynku ofert dla Polaków. Konto składa się z dwóch części: zwykłego brytyjskiego konta oraz konta do przesyłania pieniędzy. „Klient wybiera jedną osobę w kraju, która staje się posiadaczem karty bankomatowej na jej nazwisko. Może z niej korzystać w Polsce” – mówi rzecznik NatWest. Konto kosztuje tylko Ł 2 miesięcznie.

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *