Polacy z zagranicy zapłacą podatek?

Czy Polacy będą musieli składać roczne zeznanie podatkowe w Polsce? Czy wróci koszmar Polaków z UK sprzed 2006 roku, kiedy obowiązywała ich niekorzystna metoda rozliczenia z polskim fiskusem? Sejm w Polsce przygotował projekt ustawy ratyfikującej Konwencję z Paryża z listopada 2016 r., w której wprowadzono zapis nakładający na Polaków pracujących za granicą obowiązek rozliczenia podatkowego

Czy Polacy będą musieli składać roczne zeznanie podatkowe w Polsce?

Czy wróci koszmar Polaków z UK sprzed 2006 roku, kiedy obowiązywała ich niekorzystna metoda rozliczenia z polskim fiskusem?

Sejm w Polsce przygotował projekt ustawy ratyfikującej Konwencję z Paryża z listopada 2016 r., w której wprowadzono zapis nakładający na Polaków pracujących za granicą obowiązek rozliczenia podatkowego nie tylko w kraju pracy, ale również w Polsce. Dla części emigrantów oznacza to jedynie złożenie PIT-u w polskim urzędzie skarbowym, dla innych podwójne opodatkowanie i dopłatę dla fiskusa. O zmianach, jakie mogą dotknąć Polaków pisze „Gazeta Prawna”.

W umowach dotyczących unikania podwójnego opodatkowania może zacząć obowiązywać tylko jedna metoda rozliczania – zaliczenia proporcjonalnego. Dokładnie taka sama obowiązywała Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii przed 2006 roku. Teraz obejmie ona swoim zasięgiem więcej państw i pracowników.

Jest ona o wiele mniej korzystna niż obowiązująca obecnie metoda wyłączenia z progresją. Rządowy projekt wynika z chęci uszczelniania systemu podatkowego. Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i dyrektor w GrantThornto, wyjaśnia dziennikarzom „Gazety Prawnej” – Osoba osiągająca dochody tylko w Wielkiej Brytanii, ale pozostająca polskim rezydentem podatkowym ze względu na ośrodek interesów życiowych (np. tu zamieszkuje małżonek oraz dzieci), nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego w Polsce. Rozlicza się tylko na Wyspach. Natomiast w przypadku metody zaliczenia proporcjonalnego zawsze trzeba złożyć zeznanie w Polsce i wykazać w nim wszystkie dochody – tłumaczy.

Metoda proporcjonalna zakłada, że jeśli stawka podatkowa za granicą jest niższa od polskiej, różnicę trzeba dopłacić w kraju. – Jeżeli wynagrodzenie Polaka jest opodatkowane w państwie A według stawki 15 proc., a u nas uśredniona stawka podatkowa dla takiego dochodu wynosi 20 proc., to musi on dopłacić w Polsce pozostałe 5 proc. Mimo że jest to wynagrodzenie, które w całości uzyskał za pracę w państwie A – wyjaśnia w gazecie radca prawny Józef Banach.
To dlatego między innymi 11 lat temu Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią i metodę proporcjonalną zamieniła na wyłączenie z progresją. Teraz może się to znowu zmienić, na niekorzyść emigrantów.

Projekt ustawy Ministerstwa Finansów trafił do Sejmu 18 lipca, sześć dni później skierowano go do I czytania do Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych.

Źródło: opr. KK, MojaWyspa.co.uk

2 comments

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

2 Comments

 • janax
  14 września 2017, 22:02

  Szukają pieniędzy u ” nieudaczników ” jak to nazwał emigrantów jeden z bliźniaków , po to żeby płacic tym wszystkim Misiewiczom za ich bezkrytyczne oddanie , finansować prtyjne kampanie np dotycząca „reformy” sądownictwa , budować drogi dojazdowe do posesji sołtysów podkrakowskich wsi np p. Szydło , finansować chore pomysły Maciarewicza dot. katastrofy smoleńskiej , płacić za taxi p. „profesor ” Pawłowicz , i długo można by jeszcze wymieniać . Pamiętam różne czasy w tym nadwiślańkim kraju , ale takiego czegoś nie było nigdy , nawet za „komuny” . Dopadło się to pisowskie towarzystwo do władzy ( nie wiem co trzeba mieć w głowie żeby na- TO- zagłosować ) i gdzie tylko się da wyciągają kasę . Nie mam zamiaru TAM wracać , ale myślę że doczekam czasów , kiedy dowiem się , że całe to towarzystwo siedzi w więzieniu , bo wg mnie ,tam jest ich miejsce .

  REPLY
 • EUPHORIA
  7 października 2017, 10:22

  tak wlasnie jest, dzieki janax za komentarz, b trafny zreszta,

  REPLY