Najwyższy stopień zagrożenia atakiem terrorystycznym

Władze Wielkiej Brytanii ogłosiły 30/06/2007 najwyższy stopień zagrożenia atakiem terrorystycznym. Premier Gordon Brown uznał za zamach incydent z Glasgow, gdzie w sobotę płonący samochód uderzył w główne wejście terminalu lotniska międzynarodowego. W ten sposób szef brytyjskiego rządu tłumaczył ogłoszenie w kraju najwyższego stopnia zagrożenia atakiem terrorystycznym. Taki stan pogotowia oznacza, że władze w Londynie spodziewają

Władze Wielkiej Brytanii ogłosiły 30/06/2007 najwyższy stopień zagrożenia atakiem terrorystycznym.

Premier Gordon Brown uznał za zamach incydent z Glasgow, gdzie w sobotę płonący samochód uderzył w główne wejście terminalu lotniska międzynarodowego.

W ten sposób szef brytyjskiego rządu tłumaczył ogłoszenie w kraju najwyższego stopnia zagrożenia atakiem terrorystycznym. Taki stan pogotowia oznacza, że władze w Londynie spodziewają się ataku w każdej chwili. Szef policji szkockiego regionu Strathclyde, Willie Rae potwierdził, że incydent w Glasgow jest uznawany za zamach terrorystyczny.

Według szkockiej policji, incydent w Glasgow jest powiązany z piątkowymi, udaremnionymi próbami zamachów terrorystycznych w Londynie. Policja uznała, że między piątkowymi a sobotnimi wydarzeniami występują duże podobieństwa.

Decyzja centrum analiz ds. walki z terroryzmem (JTAC), które zmieniło na poziom krytyczny ocenę zagrożenia w kraju, jest następstwem wydarzeń w Wielkiej Brytanii z ostatnich 48 godzin, a więc udaremnionego w piątek zamachu z użyciem dwóch samochodów-pułapek w Londynie, a także sobotniego zamachu z Glasgow w Szkocji, gdzie płonący samochód uderzył w główne wejście terminalu lotniczego.

Do zdarzenia doszło około godziny 15.15 czasu miejscowego (16.15 w Polsce). Według świadków, terenowy Jeep Cherokee jadący z dużą szybkością próbował sforsować główne wejście do terminalu. Spod pojazdu wydobywały się płomienie.

Z lotniska ewakuowano wszystkich ludzi, wstrzymano również wszystkie loty. Port lotniczy został zamknięty.

Świadkowie zdarzenia twierdzili, że w samochodzie byli dwaj Azjaci; jeden z nich płonął.

Jeden z mężczyzn po uderzeniu samochodem w terminal wydostał się z pojazdu i wdał w bójkę z policjantami. Wkrótce po tym został obezwładniony. Drugiego mężczyznę, po ugaszeniu ognia, również zatrzymano.

Tymczasem szkocka policja poinformowała, że przed lotniskiem zderzyły się dwa samochody i jeden z nich stanął w płomieniach.

Jedno auto spłonęło, ale nie jest jasne, czy wjechało do budynku – mówiła rzeczniczka policji regionu Strathclyde, Lisa O’Neil.

W piątek w Londynie znaleziono dwa samochody z ładunkami wybuchowymi. Od tej pory w Wielkiej Brytanii panuje napięta atmosfera. (meg)

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *