Koniec opłat za roaming od 15 czerwca

Znikną opłaty roamingowe Od 15 czerwca 2017 roku tyle samo zapłacisz za korzystanie z telefonu komórkowego znad polskiego jeziora czy z plaży w Barcelonie. Tego dnia na terenie całej Unii Europejskiej – nawet Wielkiej Brytanii – znikną opłaty roamingowe. Dotyczy to zarówno wykonywania i odbierania połączeń, jak i wysyłania sms-ów czy korzystania z internetu. Umowa

Znikną opłaty roamingowe

Od 15 czerwca 2017 roku tyle samo zapłacisz za korzystanie z telefonu komórkowego znad polskiego jeziora czy z plaży w Barcelonie. Tego dnia na terenie całej Unii Europejskiej – nawet Wielkiej Brytanii – znikną opłaty roamingowe. Dotyczy to zarówno wykonywania i odbierania połączeń, jak i wysyłania sms-ów czy korzystania z internetu.

Umowa nie obowiązuje w Norwegii, Szwajcarii i Turcji, w tym ostanim kraju z wyjątkiem brytyjskiej sieci Vodafone.

Dlaczego opłaty zostaną zniesione?

Zniesienie opłat jest sukcesem Komisji Europejskiej, która doprowadziła do niego po serii długoletnich negocjacji i stopniowych cięć, wprowadzanych przez operatorów sieci komórkowych z całej Unii. Jeszcze w 2007 roku wysłanie sms-a zza granicy mogło kosztować pół funta, a odebranie połączenia na wakacjach wiązało się z opłatami rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu pensów. W 2013 roku Komisja Europejska rozpoczęła prace nad ograniczeniem dodatkowych opłat pobieranych przez operatorów sieci komórkowych i stworzeniem wspólnego rynku telekomunikacyjnego i cyfrowego w całej Europie. Zniesienie opłat roamingowych to ostatni krok we wprowadzaniu zmian.

Co z Brexitem?

Zmianami cieszyć będą mogli się również mieszkańcy Wielkiej Brytanii – przynajmniej przez kolejne dwa lata. Kiedy UK wyjdzie z Unii, przepisy przestaną obowiązywać, o ile nie zostaną wprowadzone oddzielną umową między rządem Wielkiej Brytanii a Komisją Europejską. Spośród brytyjskich operatorów jedynie Three zapewnił do tej pory, że w wypadku opuszczenia Unii przez UK, na pewno nie wprowadzi z powrotem opłat za roaming.

Czy teraz opłaca się zmienić operatora na zagranicznego?

Zmiany nie oznaczają jednak, że każdemu będzie się opłacać zerwać obecny kontrakt z operatorem i zacząć szukać najtańszych ofert w Europie. By powstrzymać Europejczyków przed tym posunięciem, wprowadzono przepisy o „uczciwym korzystaniu” z roamingu. Na ich podstawie klienci muszą mieszkać w danym kraju lub posiadać z nim „stałą relacją, która oznacza częstą i znaczną obecność” by móc podpisać w nim umowę z operatorem sieci komórkowej. Jeśli więc będzie się długotrwale korzystało z roamingu w innym kraju niż kraj podpisania umowy, operator może zarządać wyjaśnień, a dostęp do usługi może zostać zawieszony.

Co, jeśli ktoś pracuje w jednym unijnym kraju, a mieszka w drugim? Co, jeśli ktoś często wyjeżdża za granicę na długi okres?

W takim wypadku można wybrać operatora w dowolnym z dwóch krajów i korzystać z darmowego roamingu. Zasada o uczciwym korzystaniu wciąż będzie mieć zastosowanie, ale w tym wypadku nawet pojedyncze skorzystanie w ciągu dnia z komórki w odpowiednim kraju (nawet jeśli później tego samego dnia wyjedzie się za granicę), będzie się liczyło jako dzień pobytu w kraju operatora.

Ogólna zasada jest taka, że jeśli spędza się więcej czasu w kraju operatora niż za granicą, można korzystać z darmowego roamingu. By to zweryfikować, operator może sprawdzać czas korzystania z roamingu w poszczególnych krajach w ciągu ostatnich czterech miesięcy.

Jakie kary grożą za nieuczciwe korzystanie z roamingu?

Jeśli kontrola operatora wykaże, że w ciągu poprzednich czterech miesięcy spędziło się więcej czasu za granicą, niż w kraju operatora, operator może się z nami skontaktować i zażądać dodatkowych opłat. Jeśli jednak w ciągu dwóch tygodni od otrzymania ostrzeżenia wróci się do kraju operatora, nie będą nam grozić dodatkowe opłaty. Jeśli operator się z nami nie skontaktuje, możemy w dalszym ciągu korzystac z darmowego roamingu.

Karne opłaty za korzystanie z oferty operatora w niewłaściwym kraju wynoszą:

  • 3,2 eurocenta za minutę połączenia wychodzącego (+VAT)
  • 1 cent za SMS (+VAT)
  • €7.7 za 1 GB danych (+VAT) (poniżej 1 centa za MB)

Źródło:emito.net

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *