Theresa May ogłosiła przedterminowe wybory

8 czerwca 2017 roku Premier May chce, aby 8 czerwca 2017 roku odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Jej zdaniem w obliczu wyzwania jakim jest Brexit, kraj potrzebuje jedności i silnego przywództwa. Informację o przedterminowych wyborach Theresa May ogłosiła podczas wystąpienia we wtorek 18 kwietnia. Dzień później zwróci się do parlamentu o głosowanie

8 czerwca 2017 roku

Premier May chce, aby 8 czerwca 2017 roku odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Jej zdaniem w obliczu wyzwania jakim jest Brexit, kraj potrzebuje jedności i silnego przywództwa.
Informację o przedterminowych wyborach Theresa May ogłosiła podczas wystąpienia we wtorek 18 kwietnia. Dzień później zwróci się do parlamentu o głosowanie za rozpisaniem nowych wyborów. Żeby do nich doszło, premier potrzebuje 2/3 głosów – to konieczne, by ominąć ustawowy wymóg organizacji wyborów co 5 lat.
– Gdy zostałam premierem, powiedziałam, że nie będzie wyborów do 2020 roku. Teraz widzę, że są potrzebne – mówiła szefowa brytyjskiego rządu. Jej zdaniem, w obliczu Brexitu Wielka Brytania potrzebuje jedności i silnego przywództwa. – Jeśli nie rozpiszemy wyborów dziś, gry polityczne opozycji będą trwać, a podział w Westminster wpłynie negatywnie na nasze szanse, by uczynić z Brexitu sukces – podkreśliła podczas swojego przemówienia. – Decyzję o tym, że Wielka Brytania potrzebuje nowych wyborów podejmuję z pewną niechęcią, jednak czynię to przekonana, że to niezbędna decyzja. To będzie wybór pomiędzy silnym i stabilnym przywództwem w interesie całego narodu oraz słabym i niestabilnym rządem Jeremiego Corbyna” [przewodniczącego opozycyjnej Partii Pracy – przyp. red].

Zwycięstwo Konserwatystów w wyborach pozwoliłoby Theresie May na zwiększenie liczby mandatów, przedłużenie swojej kadencji i uzyskanie większego poparcia społecznego w związku z negocjacjami w sprawie Brexitu. Ponadto ponieważ została wybrana premierem nie w wyborach powszechnych, lecz po rezygnacji poprzedniego premiera Davida Camerona, dzięki wygranej mogłaby się uwolnić od odpowiedzialności za obietnice polityczne swojego poprzednika.

Zródło:Opr. kk, MojaWyspa.co.uk

 

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *