Swój biznes

Wybierając się na Wyspy, na chwilę, lub na dłużej, każdy chce spełnić swój brytyjski sen. Jedni zarabiają, oszczędzają i wracają, drudzy wiążą z nowym krajem nadzieję na nowe życie. Nieważne, w której grupie jesteś – masz zawsze dwie możliwości – pracować u kogoś i dla kogoś, bądź pracować na własny rachunek, dla siebie. Wiele osób

Wybierając się na Wyspy, na chwilę, lub na dłużej, każdy chce spełnić swój brytyjski sen.

Jedni zarabiają, oszczędzają i wracają, drudzy wiążą z nowym krajem nadzieję na nowe życie. Nieważne, w której grupie jesteś – masz zawsze dwie możliwości – pracować u kogoś i dla kogoś, bądź pracować na własny rachunek, dla siebie.

Wiele osób uważa, że praca na tzw. etacie jest bezpieczniejsza i stabilniejsza, bo z firmą nigdy nie wiadomo, dlatego własną działalność powinny prowadzić osoby, które nie boją się ryzyka. Pieniądz to ryzyko lubi.

Rejestracja i opłaty startowe

Prowadząc własną działalność gospodarczą (tzw. selfemployed) możemy zarobić więcej niż na etacie. Najpierw jednak trzeba zrobić rozeznanie rynku – co jeszcze się opłaca. Konkurencja jest duża, gdyż otworzyć firmę na Wyspach jest bardzo łatwo. Biurokracja ogranicza się tylko do wypełnienia dwustronnego formularza z danymi adresowymi i nazwą firmy oraz wysłania, go do urzędu skarbowego lub zadzwonienia i zarejestrowania się telefonicznie. Założenie firmy trwa więc umowne pięć minut. Po trzech miesiącach, bo tyle daje nam państwo na tzw. rozkręcenie, musimy zacząć wystawiać rachunki. Podatki nie są dużym obciążeniem i są wprost proporcjonalne do zysków. System daje Ci ponadto liczne ulgi, np. przy zatrudnianiu pracownika. Kolejnym obciążeniem jest składka ubezpieczeniowa (National Insuracne), która w porównaniu do polskiej zusowskiej jest śmiesznie niska a daje poczucie bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, że niektóre działalności wymagają licencji i zezwoleń (szczegółowy opis tzw. zawodów regulowanych na stronie internetowej podanej poniżej). Zatem czysto logistycznie łatwo wystartować i to zachęca do podejmowania wyzwania. Trudniejsza jest strona merytoryczna, ale pamiętajmy, że Zjednoczone Królestwo, to już gospodarka usługowa, przemysł tu właściwie zanika.

Przygotowanie i pomysł

Od razu po przyjeździe zdecydowanie najlepiej być zatrudnionym u kogoś. To pozwala na spokojne zdecydowanie się, co chcemy robić, zarabiając jednocześnie pieniądze na utrzymanie. Ważne jest również to, że zdobywamy doświadczenie, widzimy od tzw. kuchni, jakie są plusy i minusy własnego biznesu, co może nas oczywiście zachęcić, bądź zniechęcić. Zdaniem ekspertów jest jeszcze wiele nisz, które można wykorzystać, aby zrobić naprawdę duże pieniądze, a rynek podstawowych usług jeszcze się nie nasycił na tyle, żeby nie przyjąć kolejnego podmiotu.
Ale uwaga! Żeby się udało potrzebny jest entuzjazm, profesjonalizm i dobry bussines plan. Musimy znać swoje mocne i słabe strony i wciąż się rozwijać, tylko to gwarantuje sukces. Kiedy już mamy dobry pomysł, musimy jeszcze dobrze go sprzedać i zastanowić się, do kogo kierujemy nasze usługi. W dobrą reklamę, czyli taką, która trafi do potencjalnego klienta, warto zainwestować. Określenie tzw. grupy docelowej jest bardzo ważne – rzadko która działalność trafia do wszystkich. Pamiętajmy, że na wszystkie pieniądze, które przelewane są na nasze konto, lub wpłacamy je czekiem musimy mieć potwierdzenie w wystawionych rachunkach. Osoba samozatrudniona może również podjąć również umowę o pracę np. krawcowa szyjąc dla jakiegoś zakładu krawieckiego, może przyjmować po godzinach pracy, w swojej firmie prywatnych klientów. Prowadząć własną działalność odpowiadamy przed sądem całym swoim majątkiem, w przeciwieństwie np. do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (ltd.), która ręczy tylko wniesionym kapitałem.

Wsparcie i granty

Wielka Brytania wspiera małą przedsiębiorczość, fiskus nie nakłada zbędnych obciążeń a ubezpieczenie nie jest drogie. W Anglii możemy jeszcze liczyć na wsparcie finansowe. Inkubator przedsiębiorczości i regionalna izba gospodarcza oferują bezzwrotny grant, dla każdego, kto otwiera na terenie Anglii swoją pierwszą działalność gospodarczą. Możemy liczyć także na bezpłatne szkolenia z dziedziny prowadzenia firmy czy księgowości. Otrzymamy również pomoc przy pisaniu bussines planu, potrzebnego np. do banku przy ubieganiu się o kredyt na działalność gospodarczą. Większość lokalnych władz zainteresowana jest wspieraniem drobnych przedsiębiorstw. W każdym oddziale administracji lokalnej dowiemy się, na co możemy liczyć ze strony hrabstwa bądź państwa. Dla przykładu w hrabstwie Kent w centralnej Anglii system inkubatorów przedsiębiorczości działa na innej zasadzie niż w pozostałej częsci Anglii. Nowo powstającym firmom oferuje się miejsce na biuro. W inkubatorze można otworzyć firmę, płacąc niewielkie pieniądze za pomieszczenie, faks i telefon. Ma się prawo do bezpłatnej porady prawnej i księgowej. Takie firmy mogą funkcjonować w inkubatorze przez rok. Władze wychodzą, bowiem z założenia, że rok pozwala stwierdzić czy firma ma szanse utrzymać się i poradzi sobie sama w warunkach rynkowych.

Co jeszcze się opłaca

Najtrudniej odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcemy robić. Eksperci radzą, aby było to coś, co umiemy robić. Może okazać się, że wybrany kiedyś zawód czy profesja już nas nie satysfakcjonuje, wtedy lepiej zmienić branżę, skorzystać z kursów i szkoleń i zacząć robić, to o czym marzymy. Szczególnie przyszłościowe są te związane z wysokimi technologiami. Każdy musi mieć swój indywidualny patent i swoją wizję. Nie jest tak, że jakaś branża rozwija się znakomicie a inna gorzej. Bardzo ważne jest miejsce i pomysł.
Kilka miesięcy temu uczestniczyłam w Londynie w prelekcji pewnego znanego profesora ekonomii z Oxfordu, który zaryzykował tezę, że w ciągu następnej dekady Polacy będą drugą grupą napływową, po Hindusach, którzy osiągną w Wielkiej Brytanii sukces i zarobią duże pieniądze.

Biznesowe adresy:

– Leeds Chamber of Commerce
(Izba Gospodarcza współpracująca z Bussines Gateway)
http://www.leedschamber.co.uk

– Business Link – to rządowa organizacja zajmująca się wspieraniem rozwoju przedsiębiorczości. Na stronie internetowej Business Link można znaleźć szczegółowe informacje związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Web: www.businesslink.gov.uk

– Urząd Skarbowy
Na stronie HM Revenue and Customs można znaleźć informację na temat podatków obowiązujących w Wielkiej Brytanii. W urzędzie skarbowym można uzyskać także informacje przez telefon. Numery kontaktowe poszczególnych infolinii znajdują się w zakładce ,,Contacts” na stronie internetowej urzędu.
Web: www.hmrc.gov.uk

– Companies House
Na stronie Companies House zamieszczone zostały informacje na temat rejestracji oraz prowadzenia spółek kapitałowych, spółki partnerskiej z ograniczoną odpowiedzialnością oraz oddziałów spółek zagranicznych.
Web: www.companieshouse.gov.uk

– Lista zawodów regulowanych
strona internetowa brytyjskiego Ministerstwa Edukacji: www.dfes.gov.uk/europeopen

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *