Nowy Ambasador RP

Objął urząd w Londynie Dr hab. Arkady Rzegocki oficjalnie objął we wtorek urząd Ambasadora RP w Londynie. Ambasador Rzegocki zastąpił Witolda Sobkowa, który zakończył swoją czteroletnią kadencję na początku sierpnia. W godzinach przedpołudniowych Rzegocki przedstawił kopie listów uwierzytelniających Wicemarszałkowi Korpusu Dyplomatycznego w brytyjskim MSZ. Do końca roku oryginały listów przekaże królowej Elżbiecie II podczas specjalnej

Objął urząd w Londynie

Dr hab. Arkady Rzegocki oficjalnie objął we wtorek urząd Ambasadora RP w Londynie. Ambasador Rzegocki zastąpił Witolda Sobkowa, który zakończył swoją czteroletnią kadencję na początku sierpnia.

W godzinach przedpołudniowych Rzegocki przedstawił kopie listów uwierzytelniających Wicemarszałkowi Korpusu Dyplomatycznego w brytyjskim MSZ. Do końca roku oryginały listów przekaże królowej Elżbiecie II podczas specjalnej audiencji.

Wybór na stanowisko Ambasadora RP w Londynie jest dla mnie wielkim zaszczytem. Mam też świadomość wagi mojej misji. Przed nami negocjacje dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które zdecydują o charakterze przyszłych stosunków polsko-brytyjskich.

Będę też blisko współpracował z polską społecznością, która jako najliczniejsza mniejszość narodowa w Wielkiej Brytanii odgrywa coraz ważniejszą rolę we wzmacnianiu więzów i pogłębianiu wzajemnego zrozumienia między naszymi narodami.

Dziękuję mojemu poprzednikowi za lata służby w Londynie i życzę Ambasadorowi Sobkowowi wielu sukcesów na nowym stanowisku Dyrektora Politycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. – powiedział Arkady Rzekocki.

Przed nominacją ambasadorską dr hab. Arkady Rzegocki był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako politolog zajmował się polską i angielską myślą polityczną, pojęciem racji stanu, a także zagadnieniem soft power.

Studiował m.in. na University College Dublin, prowadził badania w Denver, Oxfordzie, Cambridge, Londynie, Florencji. Pracował jako Visiting Scholar w Sidney Sussex College na Uniwersytecie w Cambridge. W 2014 r. został członkiem Rady Miasta Krakowa, gdzie przewodniczył Komisji Innowacji i Funduszy Europejskich.

Dr hab. Arkady Rzegocki od wielu lat działa na rzecz promocji wiedzy o Polsce w Wielkiej Brytanii – zarówno wśród Polaków, jak i Brytyjczyków – szczególnie w świecie akademickim. Jest pomysłodawcą i pierwszym kierownikiem Polskiego Ośrodka Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie, który działa od 2011 r.

Źródło: emito.net

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *