Theresa May docenia wkład Polaków

Polacy mieszkający na Wyspach są nadal mile widziani Premier Theresa May podczas wizyty w Warszawie podkreśliła, że docenia wkład Polaków mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii.  May do Warszawy dotarła ze Słowacji. Swoje wystąpienie na konferencji prasowej po spotkaniu z premier Beatą Szydło rozpoczęła od hołdu dla polskich pilotów walczących ramię w ramię z Brytyjczykami

Polacy mieszkający na Wyspach są nadal mile widziani

Premier Theresa May podczas wizyty w Warszawie podkreśliła, że docenia wkład Polaków mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii. 

May do Warszawy dotarła ze Słowacji. Swoje wystąpienie na konferencji prasowej po spotkaniu z premier Beatą Szydło rozpoczęła od hołdu dla polskich pilotów walczących ramię w ramię z Brytyjczykami podczas II wojny światowej. Zapewniła też, że współpraca pomiędzy naszymi krajami nadal będzie bardzo owocna, mino wyjścia UK z Unii Europejskiej.

Następnie May komentowała bieżącą sytuację, a zwłaszcza sprawę zmian związanych z Brexitem, które mogą odczuć polscy imigranci na Wyspach. Brytyjska premier podkreśliła, że docenia wkład Polaków mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii. – Chcę i zamierzam być w stanie dać im wszelkie gwarancje niezmienności praw – powiedziała May dodając, że warunkiem takiego stanu rzeczy są podobne gwarancje dla Brytyjczyków mieszkających i pracujących w krajach UE.

O samym Brexicie May mówiła krótko, głównie powtarzając to, co wcześniej już słyszeliśmy. – Chcę Brexit przekuć w sukces. Wiem, że wielu Brytyjczyków obawia się negatywnych skutków zasady swobodnego przemieszczania się, a jednocześnie chce bliskiej współpracy gospodarczej z krajami UE. Jest wiele problemów do rozwiązania, ale głęboko wierzę w pozytywne i konstruktywne nastawienie wszystkich stron – mówi May.

– Chcę też jeszcze raz podkreślić, że Polacy mieszkający na Wyspach są nadal mile widziani. Potępiamy haniebne i podłe ataki wymierzone w polskie społeczności i inne mniejszości narodowe czy religijne. Ataki nienawiści pod każdą postacią nie mają prawa bytu w Wielkiej Brytanii – dodała May.

May podczas rozmów na Słowacji stwierdziła, że brytyjscy wyborczy w dość jasny sposób dali do zrozumienia, że chcą większej kontroli nad imigracją z krajów UE. – Chcemy tę sprawę poruszyć podczas negocjacji i znaleźć najlepsze rozwiązanie, które będzie zgodne z naszą współpracą gospodarczą. Chcę też podkreślić, że poprzez Brexit opuszczamy Unię Europejską, a nie Europę. Nie znikamy też ze świata. Kiedy już wyjdziemy z UE nadal będziemy kontynuować naszą współprace z parterami w Europie. Brexit może stać się wręcz okazją do zacieśnienia tej współpracy – dodała May.

Źródło: Małgorzata Słupska, MojaWyspa.co.uk

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *