Brytyjscy celebryci przeciw Brexitowi

Namawiają do głosowania za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE Ponad 250 brytyjskich aktorów, ludzi kultury, muzyków i celebrytów, w tym Benedict Cumberbatch i Helena Bonham Carter, podpisali się pod specjalnym listem, w którym namawiają do głosowania za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE. Artyści w liście twierdzą m.in., że gdy Wielka Brytania po wyjściu z Unii

Namawiają do głosowania za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE

Ponad 250 brytyjskich aktorów, ludzi kultury, muzyków i celebrytów, w tym Benedict Cumberbatch i Helena Bonham Carter, podpisali się pod specjalnym listem, w którym namawiają do głosowania za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE.

Artyści w liście twierdzą m.in., że gdy Wielka Brytania po wyjściu z Unii Europejskiej, stanie się „less imaginative”. Wśród ponad 250 podpisów nie brakuje znanych nazwisk – Keira Knightley, Jude Law, Danny Boyle, Paloma Faith, Sam Taylor-Wood. Aktorzy, muzycy i celebryci argumentują, że Wielka Brytania po wyjściu z UE stanie się „outsiderem krzyczącym z bocznych sektorów”.

Nie ukrywają też, że wielu z sygnatariuszy listu związanych jest z projektami, które otrzymują dofinansowanie z UE. Brexit zdaniem aktorów to również ograniczenie międzynarodowej współpracy.

„Brexit poważnie utrudni współpracę kulturalną z innymi krajami. Odczuć będzie to można nie tylko w malutkich galeriach sztuki, ale również w przypadku naprawdę wielkich projektów artystycznych. Wielu z nas miało okazję pracować przy projektach, które nie miałyby szans powstania, gdyby nie środki unijne lub międzynarodowa współpraca. Tu nie chodzi o to, że Wielka Brytania będzie w UE silniejsza, ale o to, że będąc w UE jesteśmy bardziej kreatywni, pomysłowi, a nasze sukcesy mają szanse zaistnieć globalnie i nadal inspirować wielu na całym świecie” – czytamy w liście.

Zdaniem ludzi kultury, Brexit oznacza również wielką niewiadomą dla milionów mieszkańców UK. Również tych, którzy pracują w kreatywnych branżach związanych ze sztuką, kulturą . Pomysł z napisaniem listu powstał w wyniki akcji zorganizowanej przez Britain Stronger in Europe.

Autorzy pomysłu mają nadzieje, że akcja z listem pokaże społeczeństwu, że Brexit to nie tylko zmiany ekonomiczne i gospodarcze, ale również wiele innych. – Chcemy w ten sposób również podkreślić ogromne korzyści ze współpracy kulturalnej w ramach Unii Europejskiej – mówią autorzy.

Jednak są też i odmienne zdania. Lord Dobbs, autor słynnej książki „House of Cards” i zwolennik Brexitu uważa, że Wielka Brytania poradzi sobie bez UE, ponieważ od lat jest liderem na wielu polach artystycznej działalności. – Od teatru po literaturę, przez gry wideo, muzykę, modę czy kino, brytyjscy artyści od lat wyznaczają trendy i są doceniani na całym świecie. Na ten sukces pracowaliśmy ciężką pracą, poświęceniem i oryginalnością – mówi Dobbs.

Źródło: Małgorzata Słupska, MojaWyspa.co.uk

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *