Polacy nie szukają na Wyspach zasiłków

Wynika z raportu Uniwersytetu w Oxfordzie Wysokie płace i niskie bezrobocie, a nie pomoc socjalna państwa to czynniki, które w największym stopniu przyciągają na Wyspy emigrantów z Europy środkowej i wschodniej, wynika z najnowszych badań. Wcześniej nawet premier David Cameron podkreślał, że główną przyczyną chęci przeprowadzenia referendum jest fakt istnienia szerokiej fali migracji do Wielkiej

Wynika z raportu Uniwersytetu w Oxfordzie

Wysokie płace i niskie bezrobocie, a nie pomoc socjalna państwa to czynniki, które w największym stopniu przyciągają na Wyspy emigrantów z Europy środkowej i wschodniej, wynika z najnowszych badań.

Wcześniej nawet premier David Cameron podkreślał, że główną przyczyną chęci przeprowadzenia referendum jest fakt istnienia szerokiej fali migracji do Wielkiej Brytanii z państw Unii osób chcących otrzymać na Wyspach różnego rodzaju świadczenia. Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie wynika, że ograniczenia w zasiłkach nie powstrzymają przed migracją unijnych obywateli z biedniejszych regionów Wspólnoty.”Większość migrantów nie otrzymuje świadczeń socjalnych, a nawet wobec ich braku inne czynniki i tak przyciągną ich na Wyspy” – czytamy w raporcie. Liczba emigrantów przede wszystkim z Europy Wschodniej jest w ostatnich latach zdecydowanie większa niż prognozował to brytyjski rząd. Wielu Brytyjczyków obwinia nowych mieszkańców Wysp o problemy na rynku pracy, mieszkań i usług publicznych. Brak jednak na to twardych dowodów.

Migranci z państw Unii stanowią na Wyspach 6 proc osób w wieku produkcyjnym. Spośród wszystkich osób pobierających zasiłki dla bezrobotnych i niepełnosprawnych tylko 2 procent to imigranci z innych państw Wspólnoty Europejskiej. Nieco chętniej niż Brytyjczycy korzystają oni za to z ulg podatkowych. Liczba migrantów z państw Unii mieszkających w Wielkiej Brytanii wzrosła o blisko 700 tysięcy w ciągu ostatnich czterech latach. Prawie 80 procent z nich pochodziło z sześciu krajów, Polski, Rumuni, Hiszpanii, Włoch, Węgier i Portugalii.

Źródło: PolishExpress

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *