Prawo jazdy po brytyjsku

W UK funkcjonuje odmienny od polskiego system kształcenia kierowców Znajomość tamtejszego prawa drogowego przez polskich rezydentów znacznie ułatwia poruszanie się po drogach. Zdobycie angielskiego prawa jazdy wydaje się łatwiejsze niż zdobycie polskiego. Zasady zdawania egzaminu są nieco inne, ale najważniejsze jest opanowanie przepisów drogowych w języku angielskim. Egzamin i prawo jazdy Do egzaminu można się

W UK funkcjonuje odmienny od polskiego system kształcenia kierowców

Znajomość tamtejszego prawa drogowego przez polskich rezydentów znacznie ułatwia poruszanie się po drogach.

Zdobycie angielskiego prawa jazdy wydaje się łatwiejsze niż zdobycie polskiego. Zasady zdawania egzaminu są nieco inne, ale najważniejsze jest opanowanie przepisów drogowych w języku angielskim.

Egzamin i prawo jazdy

Do egzaminu można się w zasadzie przygotować bez ponoszenia większych kosztów. – Na prawo jazdy kat. B w UK można się uczyć pod kierunkiem kogoś z rodziny lub znajomego, który ukończył 21 lat i od przynajmniej trzech lat posiada ważne prawo jazdy wydane w jednym z krajów Unii Europejskiej – mówi Jacek, który na Wyspach jeździ angielskim autem. Oczywiście można także skorzystać z usług profesjonalnych instruktorów nauki jazdy. Dziewięć na dziesięć osób, które zdało egzamin praktyczny za pierwszym podejściem, uczyło się pod kierunkiem aprobowanego instruktora nauki jazdy. 

Od kwietnia 2014 r. nastąpiła istotna zmiana przepisów w zakresie zdawania egzaminów na prawo jazdy. Zmiany nie dotyczą Irlandii Północnej. – Obecnie egzaminy teoretyczny i praktyczny można zdawać wyłącznie w języku angielskim lub walijskim. Zmianę tę warto wziąć pod uwagę przy wyborze instruktora, ponieważ w trakcie nauki ważna jest możliwość opanowania angielskiej terminologii – uczula Dorota, która od roku ma angielskie prawo jazdy. W UK działają też polscy instruktorzy.

Polskie prawo jazdy nie traci swojej ważności w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z brytyjskimi przepisami można się nim posługiwać do 70. roku życia. Nie ma obowiązku wymiany prawa jazdy wydanego przez państwo UE. Jednak problemy zaczynają się, gdy ukradziono nam lub zgubiliśmy ten dokument. Dlatego, jeżeli ktoś jest rezydentem i planuje pozostać w UK, powinien wymienić prawo jazdy. Uniknie w ten sposób problemów związanych z ponownym wydaniem dokumentu.

Dodatkowe dane

Prawo jazdy zdobyte w UK jest ważne także w Polsce.

Aby zdobyć uprawnienia:

  • Trzeba je zdać w języku angielskim lub walijskim.
  • Nie trzeba zapisywać się do szkoły nauki jazdy.
  • Należy mieć ukończone 17 lat.

Aby ubiegać się o prawo jazdy w UK, należy przebywać na Wyspach od co najmniej 185 dni w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Prywatny samochód do nauki jazdy musi spełnić następujące warunki:

  • Z przodu i z tyłu musi mieć zamontowane specjalne oznaczenia – czerwone litery „L” (w Walii litery „L” lub „D”).
  • Musi posiadać polisę ubezpieczeniową wystawioną na nazwisko osoby uczącej się.

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *