Piszesz do szuflady?

Oto wskazówki, jak możesz wydać swoją książkę Od kilku lat mieszkasz za granicą i pod wpływem nostalgii spisujesz wspomnienia z Polski? A może wyjechałeś właśnie po to, aby poznać inną kulturę i opisać swoje przygody oczami imigranta? Krok po kroku wyjaśnimy Ci, w jaki sposób, przy odrobinie własnej inicjatywy możesz wydać swoje dzieło, aby nie

Oto wskazówki, jak możesz wydać swoją książkę

Od kilku lat mieszkasz za granicą i pod wpływem nostalgii spisujesz wspomnienia z Polski? A może wyjechałeś właśnie po to, aby poznać inną kulturę i opisać swoje przygody oczami imigranta? Krok po kroku wyjaśnimy Ci, w jaki sposób, przy odrobinie własnej inicjatywy możesz wydać swoje dzieło, aby nie odeszło w zapomnienie.

MOŻLIWOŚCI

Napisanie wspomnień czy reportażu to niestety dopiero połowa sukcesu. Teraz czeka Cię szereg decyzji do podjęcia, a także sporo pracy i trudności związanej z procesem wydawniczym. Warto wtedy pomyśleć o self-publishingu, czyli metodzie samodzielnego wydania książki. Wydawnictwo, z pomocy którego warto skorzystać, pełni jedynie rolę platformy, na której są dostępne różnego rodzaju usługi: edytorskie, korektorskie czy stylistyczne. – Często jest to dobre rozwiązanie dla debiutantów, osób, które nie znają się na zasadach rządzących rynkiem wydawniczym oraz dla których jest to wydarzenie incydentalne – mówi Juliusz Erazm Bolek, poeta, prozaik, twórca wielu inicjatyw kulturalnych.

CZY TO TRUDNE?

Taki sposób publikacji ma na pewno swoje plusy i minusy. Dużą zaletą self-publishingu jest większa samodzielność autora oraz większa elastyczność wydawcy. Ostateczny kształt dzieła zależy przede wszystkim od Twojego zaangażowania, inwestycji finansowej, inicjatywy czy umiejętności. – Dla mnie wydanie w ramach self-publishingu było szansą na łatwe pokazanie siebie. Nie korzystałem z żadnych firm zewnętrznych, które tworzyły dla mnie ebooka. Jestem grafikiem z zawodu i całość pracy związanej ze składem, projektowaniem okładki, ilustracjami wewnątrz wykonałem całkowicie sam – mówi Marcin Szmandra, który na własny koszt wydał tomik wierszy pt. „Rojbry, cierczki i spacnioki”.
Kiedy nie posiadasz podobnych umiejętności, możesz nawiązać współpracę z wydawnictwem, u którego możesz niewielkim kosztem zamówić różnego rodzaju usługi. – W zależności od potrzeb klienta, towarzyszymy mu w poszczególnych fazach przygotowania książki – od przepisania rękopisu, korekty i redakcji tekstu, przez opracowanie projektu okładki czy zadbanie o numer ISBN. Oczywiście naszą rolą jest także druk. Kiedy książka jest gotowa, możemy ją dystrybuować w księgarniach internetowych, zająć się jej promocją, organizacją spotkań autorskich – mówi Agnieszka Żądło, dyrektor Wydawnictwa Kaligrafia.

ILE TO KOSZTUJE?

Do każdego klienta podchodzi się indywidualnie, więc i cena zależy od konkretnych ustaleń. Na cenę książki składają się różne elementy, takie jak: liczba ilustracji, liczba stron
czy liczba wydrukowanych egzemplarzy. Podział zysków ze sprzedaży książek jest dla autora korzystniejszy niż w tradycyjnym wydawnictwie.

DLACZEGO WARTO SPRÓBOWAĆ?

Self-publishing jest szybką i sprawną metodą wydawania dzieł. Przy okazji może dać prawdziwą satysfakcję. – Chciałam zrealizować w końcu swoje marzenia, zrobić coś dla siebie, a jednocześnie dla innych, co przy obecnej pracy zawodowej nie było i nie jest łatwą sprawą. Pisanie do szuflady, a później wrzucanie jedynie na własną stronę internetową w pewnym momencie przestało mi wystarczać. Teraz czuję się usatysfakcjonowana, co nie oznacza, że na tym poprzestanę – mówi Tamara Mariola Tarasek, poetka z Kędzierzyna-Koźla, która własnym sumptem wydała swój tomik „Pocałunki słońca”.
Self-publishing omija problem poszukiwania wydawcy oraz kilkumiesięczne oczekiwanie na odpowiedź. Jeśli więc zależy Ci, aby Twoje migracyjne przygody lub nostalgiczne wspomnienia ujrzały światło dzienne – spróbuj.

Źródło:Marta Witosławska, kaligrafia@wydawnictwokaligrafia.pl

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *