Najwyższy stopień zagrożenia powodziowego

Setki domów w Anglii pod wodą Po tym, jak Wielką Brytanię nawiedziła największa od lat powódź, setki mieszkań i domów zostało zniszczonych i zalanych przez szalejący żywioł. W związku z obfitymi opadami na obszarze Zjednoczonego Królestwa obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia powodziowego. To najbardziej wilgotny grudzień w historii Anglii. Już teraz setki ludzi zostało zmuszonych do

Setki domów w Anglii pod wodą

Po tym, jak Wielką Brytanię nawiedziła największa od lat powódź, setki mieszkań i domów zostało zniszczonych i zalanych przez szalejący żywioł. W związku z obfitymi opadami na obszarze Zjednoczonego Królestwa obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia powodziowego.

To najbardziej wilgotny grudzień w historii Anglii. Już teraz setki ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w północnej Anglii – a zwłaszcza na terenie Lancashire i West Yorkshire. W ostatnich dniach woda dotarła już nawet do Manchesteru i Leeds. Wiele ulic w centrum Leeds oraz osiedla nad rzeką znalazły się pod wodą. Przedwoczraj woda dotkliwie zaatakowała York. Rząd poinformował, że obowiązują dwa z najwyższych alarmów dotyczących zagrożeń pogodowych – czyli te, które wskazują na bezpośrednie zagrożenie życia.

Synoptycy ostrzegają, że to nie koniec, i że jeszcze więcej deszczu spadnie w najbliższych dniach. W związku z tym, że Agencja Ochrony Środowiska wydała komunikat, w którym poinformowała, że konieczne jest natychmiastowe działanie, w akcję ewakuacyjną bezpośrednio zaangażował się sam David Cameron. Szef rządu będzie przewodniczył awaryjnej komisji rządowej – Cobra. Jak wynika z raportów policji, z miasta York ewakuowano już około 400 osób i liczba ta stale rośnie. Władze dotkniętych żywiołem miast poleciły mieszkańcom wyniesienie wartościowych rzeczy na wyższe piętra budynków i natychmiastowe przygotowanie się do ewakuacji.

Setki ludzi jest w dalszym ciągu odciętych od prądu. W pocie czoła cały czas pracuje straż pożarna. „W ciągu ostatnich 24 godzin mieliśmy ponad 400 zgłoszeń, a ponad 300 z nich związanych było z powodzią. Pracujemy jak najwięcej, żeby rozwiązać wszystkie problemy” – poinformowała straż pożarna z Manchesteru. W sprawę, oprócz brytyjskiego premiera, angażują się również pozostali politycy. Lider Liberalnych Demokratów Tim Farron przekonuje, że „rząd musi zrobić więcej, aby pomóc ludziom”. Powodzianom  w Lancashire oraz West Yorkshire Calderdale pomagają również żołnierze.

Źródło: PolishExpress, Leeds-Manchester.pl, Fot.H2010

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *