Przemyśl je w obcym języku Gdy pospisujemy oficjalne umowy, często towarzyszy nam niepewność. Wtedy wkrada się też strach. Okazuje się, że strach ten zmniejsza się, kiedy podejmujemy tę samą decyzję w języku obcym. Wydaje się to dosyć dziwne -decyzja wciąż dotyczy tego samego. A jednak! Badania przeprowadzone przez Wydział Psychologii University of Chicago potwierdziły tezę,
Przemyśl je w obcym języku
Gdy pospisujemy oficjalne umowy, często towarzyszy nam niepewność. Wtedy wkrada się też strach. Okazuje się, że strach ten zmniejsza się, kiedy podejmujemy tę samą decyzję w języku obcym. Wydaje się to dosyć dziwne -decyzja wciąż dotyczy tego samego. A jednak!
Badania przeprowadzone przez Wydział Psychologii University of Chicago potwierdziły tezę, że podejmując decyzję w języku obcym jesteśmy bardziej skłonni do racjonalnego podjęcia ryzyka, co w wielu przypadkach okazuje się być korzystniejszym rozwiązaniem.
Prawdopodobnie jest to związane z emocjami; myśląc w języku obcym, odczuwamy ich mniej. Prawdopodobnie dzieje się tak, bo przy nauce drugiego języka, podjętej w starszym wieku niż pierwszego, towarzyszy nam mniej emocji.
Badania nad zjawiskiem prowadzone były w wielu krajach, między innymi w Hiszpanii, Niemczech, Argentynie, Chinach, Japonii, Włoszech i Stanach Zjednoczonych.
W Polsce prowadziła je Lucyna Momot; w lutym 2014 roku Momot wzięła udział w projekcie realizowanym przez University of Chicago i od marca tego samego roku zaczęła prowadzić badania w Polsce.
W eksperymencie grupa 100 Polaków miała podjąć decyzję opartą na rzucie monetą.
Każdy gracz dostawał na początku kwotę 90 zł i miał za zadanie przejść 20 rund rzucając monetą. Gracz mógł powstrzymać się od rzutu i przejść do następnej rundy, ale wtedy każdorazowo płacił kilka złotych za taką decyzję.
Ryzykując rzut monetą, mógł przy każdym trafnie zrobionym zakładzie przejść do następnej rundy, nie płacąc nic. W grze chodziło o przejście 20 rund i zatrzymaniu przy sobie jak największej ilości gotówki, przy czym badanie skonstruowane było tak, iż ryzyko w tej grze było opłacalne.
Myślenie w języku obcym jest bardziej racjonalne
Osoby badane grając w języku polskim ryzykowały mniej, natomiast grając w języku angielskim pozwalały sobie na większe ryzyko i w rezultacie zatrzymywały więcej pieniędzy.
Polska, podobnie jak inne kraje, w których były przeprowadzane te badania, potwierdziła tezę, że podejmując decyzję w obcym języku, jesteśmy bardziej skłonni do podejmowania racjonalnego ryzyka.
Źródło: Pangea Magazine
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *