Imigranci umacniają związki ekonomiczne z UK Narodowy Bank Polski przeprowadził wśród imigrantów badanie, z którego wynika, że do kraju wysyłamy coraz mniej pieniędzy, a o powrocie myślimy jeszcze rzadziej. W raporcie NBP czytamy, że „obecna fala emigracji ma charakter zdecydowanie długookresowy, a nawet osiadły”. Oznacza to, że coraz więcej imigrantów przebywa poza Polską od ponad
Imigranci umacniają związki ekonomiczne z UK
Narodowy Bank Polski przeprowadził wśród imigrantów badanie, z którego wynika, że do kraju wysyłamy coraz mniej pieniędzy, a o powrocie myślimy jeszcze rzadziej.
W raporcie NBP czytamy, że „obecna fala emigracji ma charakter zdecydowanie długookresowy, a nawet osiadły”. Oznacza to, że coraz więcej imigrantów przebywa poza Polską od ponad roku. Jeśli chodzi o UK, statystyczny imigrant mieszka tu od 9 lat. Polacy w Irlandii mają z reguły odrobinę krótszy, siedmioletni, staż, a ci, którzy zdecydowali się zamieszkać w Holandii – pięcioletni. „Najstarszych” imigrantów spotkać można jednak na terenie Niemiec, gdzie większość przebywa już od 11 lat. NBP informuje, że ponad połowa badanych z Wielkiej Brytanii i Irlandii deklaruje, że chce w tych krajach zostać na stałe.
NBP dowodzi, że u obecnych imigrantów wykształcają się coraz silniejsze związki społeczno-ekonomiczne z nowymi krajami – sprowadzają tam krewnych, zakładają rodziny, kupują nieruchomości. „Przesunięcie centrum zainteresowań ekonomicznych z Polski do kraju emigracji wpływa na spadek odsetka osób transferujących środki do kraju. Spada także ich częstotliwość” – czytamy w raporcie.
Badani imigranci twierdzą, że do powrotu do Polski mogłyby skłonić ich wyższe zarobki. Większość deklaruje, że musiałyby to być kwoty co najmniej na poziomie pięciu tysięcy netto.
Imigranci pracujący za granicą, od momentu wstąpienia Polski do UE, przesłali do kraju 43 miliardy euro. Obecnie kwoty transferów z Irlandii i Holandii spadają.
Eksperci twierdzą, że wynagrodzenia Polaków za granicą są niższe niż średnie krajowe w miejscach ich zamieszkania, ale wciąż nieporównywalnie wyższe niż w Polsce. Imigrant w Niemczech zarabia średnio 1800 euro, w Holandii – 1500, Irlandii – 1650, a w Wielkiej Brytanii – 1300 funtów (ok. 1800 euro).
Źródło: PolishExpress
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *