Goodbye Polsko bestsellerem wśród emigrantów

Wydana w ubiegłym roku powieść Goodbye Polsko Joanny Czechowskiej od ponad pół roku jest bestsellerem wśród mieszkających na Wyspach Polaków. „Wielu rodaków, którzy dzisiaj rozpoczynają nowe życie za granicą odczuwa identyczne, jak ja konflikty polegające na tym, że choć żegnają się z krajem swego pochodzenia… …tak naprawdę nigdy nie czują się za granicą jak w

Wydana w ubiegłym roku powieść Goodbye Polsko Joanny Czechowskiej od ponad pół roku jest bestsellerem wśród mieszkających na Wyspach Polaków. „Wielu rodaków, którzy dzisiaj rozpoczynają nowe życie za granicą odczuwa identyczne, jak ja konflikty polegające na tym, że choć żegnają się z krajem swego pochodzenia…

…tak naprawdę nigdy nie czują się za granicą jak w domu” – tłumaczy fenomen książki jej autorka Joanna Czechowska.

Goodbye Polsko to studium alienacji i samotności, a także poczucia inności, jakie jest udziałem powojennych i współczesnych emigrantów. To poruszająca, prawdziwa, ale i nostalgiczna opowieść o nas Polakach, naszych narodowych kompleksach i wynikających z nich wiecznych konfliktach, a przede wszystkim o tym, jak okrutnie historia determinuje nasze losy. Powieść opowiada o tym, jak wygląda życie z podwójną tożsamością.

Obecnie książka ta znajduje się na drugiej pozycji (tuż po podręczniku do nauki języka angielskiego) zestawienia najbardziej popularnych tytułów księgarni Polish Books dystrybuującej polskie książki na terenie Wielkiej Brytanii.

Choć akcja Goodbye Polsko rozgrywa się w latach 60. i 70. kwestie, które porusza są ciągle aktualne, szczególnie, że po otwarciu granic jakie było następstwem przystąpienia Polski do UE z Polski wyemigrowało według szacunkowych danych około 2 miliony Polaków.

Goodbye Polsko jest w pewnym sensie osobistym pożegnaniem autorki z krajem jej pochodzenia. Jej ojciec był polskim lotnikiem walczącym podczas II wojny światowej, a matka Brytyjką. Joanna Czechowska urodziła się już na Wyspach i choć jej pierwszym językiem był polski, sama czuje się jednak Brytyjką. W książce wykorzystała, jak mówi, „własny angielsko-polski dylemat”.

Książka oryginalnie została napisana po angielsku, przetłumaczona na polski i wydana w Polsce. W Wielkiej Brytanii ukaże się najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. Więcej informacji o Goodbye Polsko można znaleźć na stronie autorki www.jczechowska.com.

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *