Nowa dwufuntowa moneta

Z twarzą Polki Britannia, która jest damską personifikacją Wielkiej Brytanii, od teraz będzie miała twarz pochodzącej z Polski kobiety- informuje „Daily Mail” Brytyjska mennica ogłosiła, że w tym roku Britannia powróci na nową dwufuntową monetę. Jak zaznacza gazeta, wydarzenie to – ogłoszone z wielką pompą – może spowodować, że Nigel Farage będzie potrzebować soli trzeźwiących.

Z twarzą Polki

Britannia, która jest damską personifikacją Wielkiej Brytanii, od teraz będzie miała twarz pochodzącej z Polski kobiety- informuje „Daily Mail”

Brytyjska mennica ogłosiła, że w tym roku Britannia powróci na nową dwufuntową monetę. Jak zaznacza gazeta, wydarzenie to – ogłoszone z wielką pompą – może spowodować, że Nigel Farage będzie potrzebować soli trzeźwiących. Dlaczego? Portret nowej Britannii – która jest symbolem brytyjskiej tożsamości narodowej – został bowiem stworzony w oparciu o twarz polskiej imigrantki, Doroty Rapacz.

Autorem projektu jest wybitny rzeźbiarz Antony Dufort, który przy tworzeniu wizerunku Britannii inspirował się swoją pochodzącą z Lubonia małżonką. 44-letnia Polka przybyła do Wielkiej Brytanii w 2001 roku, wkrótce po ślubie z Brytyjczykiem.

“To możliwe, że nowy portret jest wzorowany na mojej żonie” – przyznał 66-letni Dufort. “Musiałem długo zastanawiać się nad tym, jak stworzyć wizerunek silnej, młodej kobiety, który będzie zarazem nośnikiem tradycyjnych wartości”.

Artysta jest autorem wielu wybitnych posągów, w tym rzeźby Margaret Thatcher, która stoi naprzeciwko pomnika Winstona Churchilla w brytyjskiej Izbie Gmin. Mennica (Royal Mint) przywróciła Britannię po sześciu latach nieobecności. Wcześniej jej postać mogliśmy zobaczyć na rewersie monety 50 pensowej.

Britannia to “bohaterka ludu” oraz “symbol odradzającego się optymizmu”. Dufort zaproponował unowocześniony wizerunek kobiety, który ukazuje jej głowę i ramiona w większym zbliżeniu.

“Kto mógł się spodziewać, że Jej Królewska Mość – która znajduje się na drugiej stronie monety – będzie dzielić tak zaszczytne miejsce z polską imigrantką?” – pyta prowokacyjnie “Daily Mail”.

Polacy stanowią najliczniejszą grupę obcokrajowców w Wielkiej Brytanii. Naszym rodakom od 2002 roku zostało wydanych 1,2 mln numerów ubezpieczenia (National Insurance Numbers). Ze wszystkich mniejszości na Wyspach to Polki rodzą najwięcej potomstwa – w zeszłym roku wydały na świat około 21 300 dzieci.

Źródło: Monika M., Londynek.net

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *