Lepiej poczekaj Młodzi ludzie o średnich dochodach, którzy opłacają składki emerytalne powinni mieć świadomość, że ich przyszłe świadczenia mogą zostać objęte bardzo wysokim podatkiem. Z analiz zleconych przez dziennik „The Telegraph” wynika, że nawet ci, których dochody utrzymuj a się na relatywnie niskim poziomie, mogą w ogólnym rozrachunku złapać się w „podatkową pułapkę” zastawioną na
Lepiej poczekaj
Młodzi ludzie o średnich dochodach, którzy opłacają składki emerytalne powinni mieć świadomość, że ich przyszłe świadczenia mogą zostać objęte bardzo wysokim podatkiem.
Z analiz zleconych przez dziennik „The Telegraph” wynika, że nawet ci, których dochody utrzymuj a się na relatywnie niskim poziomie, mogą w ogólnym rozrachunku złapać się w „podatkową pułapkę” zastawioną na najbogatszych. 35-letni nauczyciele, księgowi i inni pracownicy biurowi, którzy przez następne 25 lat będą systematycznie opłacać składki, ryzykują przekroczenie progu podatkowego ustanowionego na poziomie 1,25 miliona funtów. Jeśli w trakcie swojego życia zawodowego pracownik zaoszczędzi na poczet emerytury kwotę wyższą, jego przyszłe wypłaty zostaną objęte 55-procentowym podatkiem.
Zdaniem krytyków takie rozwiązanie prowadzi do „nakładania bezzasadnych kar” na tych, którzy systematycznie inwestują w swoją przyszłość.
„Tzw. ‘Lifetime Cap’ to absurdalny limit nakładany na tych, którzy składki zaczęli opłacać w młodym wieku, systematycznie budując swój fundusz emerytalny poprzez mądre inwestycje” – twierdzi Malcolm McLean, doradca emerytalny z Barnett Weddingham. „Rząd takie zachowanie ‘wynagradza’ 55-procentowym podatkiem. Czy pracownicy mają więc w pewnym momencie po prostu przestać opłacać składki?” – pyta McLean.
Przeciętne oszczędności dzisiejszego 35-latka wyniosą 762 tysiące funtów w momencie ukończenia 60. roku życia. Jeśli dana osoba zdecydowała się wcześniej, aby fundusze powierzyć inwestorom, może liczyć na dodatkowe 19 tysięcy. Jednak analitycy ostrzegają, że przyłączenie się do firmowych planów emerytalnych, w których wysługa lat gwarantuje wyższe kwoty emerytur, może skutkować przekroczeniem limitu 20 tysięcy rocznych wypłat i tym samym, zakwalifikowanie się na wyższy, 55-procentowy próg podatkowy.
Źródło: Polish Express
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *