Tak, ale taki sam jak w ojczyźnie Komentarz Nicka Clegga na temat prawa imigrantów do Child Benefit wywołał ostatnio wiele kontrowersji. Wicepremier stwierdził bowiem, że obywatele UE mają prawo do pobierania zasiłku na dziecko, ale tylko pod warunkiem, że wysokość świadczenia będzie taka sama, jak w kraju, z którego dany imigrant pochodzi. Clegg posłużył się
Tak, ale taki sam jak w ojczyźnie
Komentarz Nicka Clegga na temat prawa imigrantów do Child Benefit wywołał ostatnio wiele kontrowersji. Wicepremier stwierdził bowiem, że obywatele UE mają prawo do pobierania zasiłku na dziecko, ale tylko pod warunkiem, że wysokość świadczenia będzie taka sama, jak w kraju, z którego dany imigrant pochodzi.
Clegg posłużył się przykładem Polski, gdzie w przeliczeniu, wysokość zasiłku wynosi 18 funtów miesięcznie. Zdaniem przywódcy Liberalnych Demokratów to, że Polacy, którzy zostawili swoje rodziny w kraju otrzymują z tego tytułu zasiłek w wysokości 80 funtów jest niesprawiedliwe.
Zgodnie z prawem unijnym Child Benefit przysługuje wszystkim imigrantom, którzy w danym kraju pracują i płacą składki ubezpieczenia społecznego.Obecnie, jak podaje „Daily Express” do pobierania zasiłku na mieszkające w Polsce dzieci prawo posiada 24 tysiące rodziców.
Zdaniem premiera Davida Camerona, powyższe założenia są „niewłaściwe” i unijne reformy, do których Wielka Brytania usilnie dąży, powinny ten stan rzeczy zmienić.
Clegg zgadza się z Cameronem, że obecne rozwiązanie się nie sprawdza, nazywając je „absurdalnym”. Nie uważa jednak, że pracujących w UK Polaków należy zasiłku pozbawić całkowicie.
„Chciałbym tę sprawę rozwiązać natychmiast, ale niestety, takie posunięcie wymaga zmiany Traktatu Unijnego” – ubolewał Clegg. Wicepremier wyjaśnił również, jak jego zdaniem, ze sprawą należałoby się uporać: „Uważam, że polscy rodzice powinni otrzymywać zasiłek w wysokości 18 funtów, czyli tyle ile wynosi on w Polsce, a nie 80, które płacimy tutaj, w Wielkiej Brytanii” – twierdzi Clegg. „Bądź co bądź dziecko mieszka przecież w Polsce” – dodaje.
Pomysł Clegga skrytykowali przedstawiciele stowarzyszenia podatników – TaxPayers’ Alliance: „Sam pomysł, że pozwalamy wysyłać zasiłki za granicę jest niedorzeczny” – powiedział przewodniczący organizacji Jonathan Isaby
Wysokość Child Benefit na Wyspach to 20,30 funtów tygodniowo na pierwsze dziecko, oraz 13,40 za każde kolejne. Do jego otrzymywania uprawnieni są rodzice, którzy nie zarabiają więcej niż 50 tysięcy funtów rocznie.
Wielka Brytania nie jest jednak liderem, jeśli chodzi o wysokość świadczeń przyznawanych na dzieci – Niemcy mogą z tego tytułu pobierać 155 funtów, a Duńczycy – 160 funtów miesięcznie.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *