Eurowizja

Polska liczy na głosy Polonii Maj, to miesiąc, który wielu miłośnikom muzyki kojarzy się z ich corocznym świętem. Mowa o konkursie piosenki Eurowizji. Polska powraca i liczy na głosy Polonii – udostępniajcie ten materiał ! Samo widowisko w naszym ojczystym kraju, tudzież wśród naszych rodaków ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Z czego może wynikać

Polska liczy na głosy Polonii

Maj, to miesiąc, który wielu miłośnikom muzyki kojarzy się z ich corocznym świętem. Mowa o konkursie piosenki Eurowizji. Polska powraca i liczy na głosy Polonii – udostępniajcie ten materiał !

Samo widowisko w naszym ojczystym kraju, tudzież wśród naszych rodaków ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Z czego może wynikać negatywne nastawienie Polaków do zabawy, którą ogląda grubo ponad 100 mln osób na Świecie, chociaż część nie przyznaje się do tego ?

Przy okazji 20 rocznicy debiutu Polski na ESC (Eurovision Song Contest), która na ten rok przypada, warto przyjrzeć się bliżej temu zjawisku jakim jest to widowisko i przyłożyć wszelkich starań abyśmy w tym roku cieszyli się z sukcesu naszych reprezentantów. Czego jak czego ale sukcesów Polsce (Polakom) brakuje !

Historia konkursu liczy sobie już prawie 60 lat. Z roku na rok konkurs poszerzał swoje horyzonty o kolejne kraje, by z kilku-kilkunastu krajów, rywalizujących ze sobą w początkowych latach, przesitoczyć się w ogromne widowsko z prawie 40 krajami w stawce. Ilość krajów chcących wystąpić w imprezie wymusił kilka lat temu podział na półfinały, których przejście gwarantowało najlepszej dziesiatce szczęśliwców z każdego półfinału występ w finałowym koncercie. Polska od czasów wprowadzenie półfinałów tylko raz weszła do finału. Był to rok 2008, gdzie Isis Gee w finale niestety poradziła sobie słabo lądując na końcu stawki. Był to jednak sukces,gdyż wejściem do finału takiego kraju jak Polska jest nie lada sztuką…  Nie pobity wynikiem pozostaje historyczny debiut Polski w 1994 roku, kiedy Edyta Górniak z „To nie ja” otarła się o zwycięstwo, zdobywając drugie miejsce.

Niepowodzenia ostatnich lat w konkursie, skłoniły TVP do wycofania się z udziału w wydarzeniu, w którym większość Europy, mimo częstych niepowodzeń uczestniczyła. Inni rozumieli, jak ważne jest być częścią Europy i pokazywać swój kraj, swoją muzykę – czy to nie główna idea konkursu ?  W latach 2012-2013 nie braliśmy udziału w zabawie. Telewizja Publiczna tłumaczyła rezygnację brakiem funduszy…. Dziwne było to, że kraje o wiele biedniejsze od nas rokrocznie wystawiały swojego reprezentanta, dokładając czasem do tego jego niemałą promocję.

W tym roku nastąpił ogromny przełom w sprawie podejścia nadawcy publicznego do konkursu, za którym miejsmy nadzieję pójdzie zmiana odbioru Eurowizji w świadomości Polaków. TVP pokazała, że z dobrą wolą można zmierzać do tego, by odwrócić złą famę konkursu w Polsce. Zdała sobie sprawę, że niewiele trzeba – wystarczy mieć dobre chęci. Co się takiego stało? :

 • Po 2 latach przerwy postanowiliśmy powrócić do stawki (nadawca wynegocjował obniżenie opłaty licencyjnej o połowę)

 • po raz pierwszy od dawna większość Polaków kojarzy wykonawcę jak i piosenkę, którą wysyłamy na konkurs (kto nie zna jeszcze piosenki „My słowianie”, mających ponad 40 mln wyświelteń na youtube ?)

 • nowy HOD (Head of delegation), który zapwnia, że nie jedziemy do Danii tylko po to by wyjść z półfinałów, ale by imprezę wygrać !!!!

 • TVP zaczęła otwarcie słuchać głosu ludu,wystawiając w końcu to co podoba się większości społeczeństwu, otwarcie rozmawia i słucha głosu doradczego organizacji fanowskich konkursu (OGAE itp)

 • po raz pierwszy telewizja będzie transmitowała wszystkie 3 finały Eurowizji, nie tylko ten, w którym występują Polacy (półfinał drugi, czwartek 08 maja 2014) aż na 3 swoich kanałach (TVP1, TVP Rozrywka, TV Polonia)

 • dodatkowo telewizja przygotowała i wyemituje 5 odcinkowy serial Gwiazdy Eurowizji emitowany w tygodniu Eurowizyjnym (okolice dni 6-10 maja)

 • Polskę odwiedzały reprezentacje z innych krajów (z Armenii, dając wywiad w Polskim Radiu, z Niemiec – występ w Pytaniu na Śniadanie w TVP, Ukraina niestety musiała odwołać swój występ) a Polscy reprezentanci zaśpiewali w W.Brytanii (kilkakrotnie) , Irlandii, Francji i na Łotwie.

Czy to wszystko wystarczy by zły los odwrócił się od naszych reprezentanów ? Oczywiście, że nie ale takie podejście to już dobra droga. Aby było ciekawie, to w tym wszystkim najmniej ważne jest to, czy nam podoba się własna piosenka  – to Europie musi przypaść do gustu, gdyż My i tak na swoich głosować nie możemy, przynajmniej bezpośrednio (jeśli jesteśmy w Polsce takiej szasy nie mamy, Polonia – wręcz przeciwnie !!!). Możemy jednak przyłożyć się do sukcesu naszych reprezentanów, wysyłając swojego smsa spoza granic Polski. Tutaj Polonia musi się wykazać, pokazać swoją siłę i zmotywowana może dołożyć dodatkowe punkty, które, mamy nadzieję, na piosenkę polską popłyną. Jeśli podoba wam się reprezentant Polski i chcecie pierwszego od 20 lat wielkiego sukcesu Polski na Eurowizji to namawiamy do głosowania na Donatana i Cleo z „My słowianie”. Zazdrościmy takim krajom jak Litwa, Łotwa, które zawsze solidarnie potrafię pokazać jak wspierają swoich reprezentantów i niemal corocznie z takich krajów jak W.Brytania czy Irlandia lecą najwyższe noty (12 tki) na reprezentantów ich rodaków.

Z czego więc wynika niechęć do naszych poprzednich reprezentantów i samego konkursu ?

 • najważniejsza przyczyna to chyba (niestety) nasza mentalność – narzekamy, dla samego narzekania na wszystko i na wszystkich a już tym bardziej jakby miało się komuś coś udać – a możemy przecież łatwo pomóć odwrócić los (patrz przypadek Litwy, Łotwy..)

 • brak sukcesu w ostatnich latach = brak zainteresowania konkursem odbiorców = brak zainteresowania wielkich gwiazd startem w imprezie, obawiających się ewentualnej porażki i zniszczenia kariery = brak dobrej piosenki = brak sukcesu (można przestawiać pozycje miejscami, a koło i tak się zamyka…) – w tym roku TVP wyłamała się i nie pozwólmy zaprzepaścić tej szansy !

 • brak promocji polskiego wykonawcy wśród Polonii za granicą, którzy mogą bez problemu na „swoich” głosować – co właśnie staramy się nadrobić tym artykułem 🙂

 • ogólna opinia wśród społeczeństwa o niskiej randze Konkrsu, przez wielu nazywana „Festivalem Kiczu I Tandety” – jakże ma być inaczej, gdzie większość portali o dużym zasięgu (głównie plotkarskim) eksponuje w swoich artykułach głównie takie występy, wiedząc, że dobre propagowanie wypaczonej opinii o konkursie pozwoli nabić statystki odwiedzin i komentarzy (nie od dziś wiadomo, że lepiej się pluje w komentarzach niż chwali…). Nie ma co zaprzeczać – piosenki, które czasem są kiczowate, czy też będącymi tzw. Joke-entry (niepoważne występy, indyki, czy też inne przebieranki) zdarzają się ale tylko ten, który nie zobaczył w całości choćby występów z ostatnich 2 lat może powiedzieć, że nic w tej stawce dla siebie nie znajdzie. Zdaniem wielu, co zresztą widać po piosenkach, poziom konkursu wzrasta i każdy znajdzie coś w nim dla siebie. Gdzie znajdziecie prawie 40 krajów rywalizujących ze sobą muzycznie popem, rockiem, kiczem, ambicją, disco czy też metalem ? Odpowiedź prosta : na Eurowizji !

 

Tegoroczny konkurs odbędzie się w stolicy Danii, Kopenhadze w dniach 6,8 oraz 10 maja 2014.

Polskę reprezentuje niezwykle popularny ostatnimi miesiącami Donatan i Cleo z piosenką „My Słowianie/We are Slavic”(piosenka zostanie w dwóch językach : polskim i angielskim by część Europy, która jeszcze nie zna polskiego, zrozumiała o czym śpiewają, z przewagą ojczystego. Jest to dobry zabieg, ponieważ, nie każdy obcokrajowiec, mający szansę zobaczyć nasz „specyficzny” teledysk do konkursowej piosenki, jest w stanie zrozumieć, że piosenka jest zrobiona z wielkim przyprożeniem oka i jest pełna ironii. Sami rodacy, pokazali niestety, że za bardzo wszystko biorą na poważnie… Nie każdy obcokrajowiec mówi po polsku, przynajmniej jeszcze nie mówi….

Konkurs podzielony jest na 3 konkursy:

1 półfinał : 6 maja 2014 (wtorek)

2 półfinał : 8 maja 2014 (czwartek) – Polacy występują z numerem 5  ( W UK transmisja na BBC Three 

Finał : 10 maja (sobota) – występuje 26 uczestników (po 10 z każdego półinału i tzw. Wielka Piątka z ubiegłorocznym zwycięzcą – Danią) – transmisja na BBC One/ BBC One HD

Udostępniajcie na swoich profilach grafikę promującą Nasz Występ i jeśli spodoba wam się Polska piosenka, jej wykonanie na scenie oraz jeśli chcecie by Polska weszła do finału i osiągnęła największy sukces od lat, to wyślijcie w trakcie czwarkowego półfinału (a potem finału..) przynajmniej jeden sms.

Gdzie oglądać ? – telewizje, streaming internetowy

Źródło: http://polportal.co.uk

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *