Kłopoty z AirPolonia

Z powodu całkowicie niespodziewanego i niezrozumiałego wycofania się inwestora strategicznego Air Polonia zmuszona jest zawiesić wszystkie rejsy i wstrzymać sprzedaż biletów do odwołania – poinformował prezes tych tanich linii lotniczych Jan Litwiński. „W tym tygodniu miała być zrealizowana transakcja inwestycyjna z irlandzką firmą PlaneConsult, z którą współpracowaliśmy od kilku miesięcy” – powiedział. Jak podkreślił, wycofanie

Z powodu całkowicie niespodziewanego i niezrozumiałego wycofania się inwestora strategicznego Air Polonia zmuszona jest zawiesić wszystkie rejsy i wstrzymać sprzedaż biletów do odwołania – poinformował prezes tych tanich linii lotniczych Jan Litwiński.

„W tym tygodniu miała być zrealizowana transakcja inwestycyjna z irlandzką firmą PlaneConsult, z którą współpracowaliśmy od kilku miesięcy” – powiedział. Jak podkreślił, wycofanie się inwestora spowodowało, że Air Polonia została pozbawiona środków na zapłatę kolejnych rat leasingowych za samoloty, co oznacza konieczność natychmiastowego zwrotu samolotów niemieckiej firmie GOAL i amerykańskiej International Lease Finance Corporation.

Litwiński oświadczył, że Air Polonia została postawiona przed faktem dokonanym przez firmę irlandzką, a znalezienie innego inwestora w czasie weekendu jest niemożliwe. Na podstawie umowy inwestycyjnej Air Polonia miała otrzymać 10 mln dolarów. Prezes dodał, że zadłużenie spółki wynosi obecnie 26 mln dolarów.

Prezes Air Polonia tłumaczył dziennikarzom, że już w piątek nieoficjalnie słyszał o możliwości wycofania się irlandzkiego inwestora, jednak nie dostał do niedzieli tej decyzji na piśmie. Tym wyjaśniał fakt, iż dopiero w niedzielę pasażerowie dowiedzieli się, że samoloty nie wystartują (niektórzy pasażerowie mówili dziennikarzom, że dzwoniąc w sobotę do Air Polonia usłyszeli, że żadne loty nie są odwołane).

Osoby, które kupiły bilety na loty w terminach późniejszych były zdenerwowane, że nikt nie może udzielić im informacji jak odzyskać pieniądze.

Litwiński zaznaczył, że nie umie w niedzielę odpowiedzieć, w jaki sposób pasażerowie będą mogli odzyskać pieniądze za wykupione już bilety. „Dziś nie może to być rozstrzygnięte, nie jestem w stanie odpowiedzieć” – dodał.

„Jeśli jeszcze w niedzielę dostanę pieniądze od inwestora, to samoloty wystartują w poniedziałek” – zaznaczył.

Prezes poinformował, że zawarł w niedzielę umowę z innym tanim przewoźnikiem lotniczym Sky Europe Airlines. Pasażerowie Air Polonia będą mogli polecieć liniami Sky Europe za „jeden grosz”. Uruchomiona została bowiem specjalna taryfa, zgodnie z którą pasażerowie Air Polonia przejęci przez Sky Europe będą musieli dokonać jedynie opłat lotniskowych.

Prezes Sky Europe Christian Mandl powiedział podczas konferencji prasowej, że jego firma „dołoży starań”, aby przewieźć pasażerów Air Polonia posiadających rezerwację na odwołane loty od 6 grudnia do 26 marca 2005 r.

Wszelkie instrukcje pasażerowie znajdą na stronie internetowej www.skyeurope.com. Mandl zaznaczył jednak, że mogą być trudności i nie może zagwarantować miejsc we wszystkich samolotach.

Jak poinformowali przedstawiciele Air Polonia, do końca marca 2005 r. bilety zarezerwowało 53 tys. pasażerów.

Zdaniem Mandla, Air Polonia była niedokapitalizowana. Podkreślił również, że dla Sky Europe ważne jest, żeby zaufanie, którym pasażerowie darzyli tanich przewoźników lotniczych „pozostało bez zmian”.

W terminalu Etiuda na warszawskim lotnisku Okęcie PAP dowiedziała się, że przedstawiciel (prawdopodobnie firmy Air Polonia) zabrał pasażerów oczekujących na odwołane loty do hotelu. W poniedziałek mają oni polecieć liniami Sky Europe.

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *