Nowa platforma biznesowa

Dla polskich przedsiębiorców z UK Kiedy Wielka Brytania w 2004 roku otworzyła rynek pracy dla obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej, kuszeni możliwością dobrego zarobku Polacy zaczęli emigrować na dotąd niespotykaną skalę. Dziś na Wyspach mieszka ich setki tysięcy. Wielu z nich prowadzi własny biznes lub myśli o jego rozkręceniu. Jak wskazują statystyki GUS, w roku

Dla polskich przedsiębiorców z UK

Kiedy Wielka Brytania w 2004 roku otworzyła rynek pracy dla obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej, kuszeni możliwością dobrego zarobku Polacy zaczęli emigrować na dotąd niespotykaną skalę. Dziś na Wyspach mieszka ich setki tysięcy. Wielu z nich prowadzi własny biznes lub myśli o jego rozkręceniu.

Jak wskazują statystyki GUS, w roku 2004 w Zjednoczonym Królestwie przebywało 24 tys. Polaków, w roku 2007 ich liczba sięgnęła 690 tys. Spis powszechny przeprowadzony w Anglii i Walii w roku 2011 wykazał, że ówcześnie na ich obszarach przebywało 579 tys. osób urodzonych w Polsce. Spis nie uwzględnił Szkocji, gdyż ta prowadzi własne statystyki. Wiadomo jednak, że i tam nie brakuje naszych rodaków. Ponadto nie wszyscy Polacy wzięli udział w spisie, gdyż część z nich z obawy przed utratą przywilejów (np. zasiłków), wolała się nie ujawniać.

Polscy imigranci stanowią drugą pod względem wielkości (zaraz po Hindusach) grupę imigrantów zamieszkujących Wielką Brytanię. Jednak z uwagi na to, że Hindusi posługują się różnymi językami, to polski stanowi drugi pod względem popularności język używany w UK. Polacy to potężna siła gospodarcza, mająca ogromny wpływ na kształt gospodarki brytyjskiej. Spora część polskich obywateli, którzy opuścili kraj nad Wisłą, zdecydowała się do niego nie wracać, by budować swą przyszłość w miejscu dającym ku temu lepsze perspektywy ekonomiczne. Wielu z nich zdaje sobie sprawę z tego, że życie na prawdziwie wysokim poziomie zapewni im dobrze prosperujący, własny biznes.

Postawa taka nie dziwi, gdy porównujemy realia, z jakimi spotykają się przedsiębiorcy w Polsce, z realiami panującymi w Zjednoczonym Królestwie. Okazuje się bowiem, że Wielka Brytania jest krajem dużo bardziej przyjaznym dla wchodzących na rynek inwestorów. Dowodem na to jest ranking Banku Światowego, stworzony w oparciu o opracowany przez tę samą instytucję Wskaźnik Łatwości Prowadzenia Interesów (Ease of Doing Business Index). Wskaźnik ten uwzględnia m.in. czas potrzebny na założenie firmy, ilość towarzyszących temu formalności, koszty prowadzenia firmy, a także gwarantowaną przez państwo ochronę interesów inwestorów. Polska w rankingu Banku Światowego zajmuje 55 miejsce, natomiast Wielka Brytania miejsce 7.

W celu pomocy polskim przedsiębiorcom w rozwoju działalności na obcym rynku powstał portal Polish Business Link. PBLink to platforma biznesowa, na której mogą oni nawiązywać kontakty zarówno z biznesmenami z Polski, jak i Wielkiej Brytanii.

PBLink to miejsce, które powstało w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie przedstawicieli Polonii tematami związanymi z prowadzeniem biznesu w Wielkiej Brytanii – mówi Bartłomiej Kowalczyk, pomysłodawca portalu.

PBLink oferuje także bazę wiedzy, niezbędnej do uruchomienia własnej działalności. Użytkownik portalu ma dostęp do informacji na temat opłat związanych z prowadzeniem firmy, dofinansowań czy też brytyjskich mechanizmów marketingowych. Może również poznać historie działań rodaków, którzy osiągnęli już sukces w Zjednoczonym Królestwie.

Partnerem projektu jest Brytyjsko-Polska Izba Handlowa (British Polish Chamber of Commerce). BPCC to pozarządowa organizacja, która od roku 1992 wspiera wymianę gospodarczą między Polską a Wielką Brytanią, aktywnie działając na rzecz rozwoju polsko-brytyjskich kontaktów biznesowych. Michał Dembiński z BPCC widzi w nowym portalu duży potencjał:

– W wielkiej Brytanii funkcjonuje wiele profesjonalnych organizacji reprezentujących polskich inżynierów, doktorów, nauczycieli, naukowców, a nawet aktorów, jednak do tej pory brakowało platformy biznesowej, która zrzeszałaby przedsiębiorców polskich i brytyjskich, ułatwiając im wspólne działanie na rynku.

Bartłomiej Kowalczyk wraz z działaczami Izby, prócz wspólnej pracy nad portalem, współorganizują w Szkocji i Anglii spotkania dla przedsiębiorczych Polaków, poszukujących nowych partnerów biznesowych. Na sesje można zapisać się za pośrednictwem platformy PBLink.

Mimo że na Wyspach działa już wielu polskich usługodawców, potencjał Polaków wciąż pozostaje wykorzystany zaledwie w niewielkim stopniu. Przeszkodę stanowi brak kontaktów biznesowych, nieznajomość prawa, jak również brak orientacji w brytyjskim systemie instytucjonalnym. Polish Business Link, którego celem jest likwidacja wyżej wymienionych przeszkód, to szansa na poprawę tej sytuacji.

 

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *