10 najciekawszych atrakcji dla dzieci

Wielka Brytania oferuje wiele możliwości dla rodzin z dziećmi. Podczas rodzinnego urlopu nie może zabraknąć atrakcji, które pozwolą zaspokoić dziecięcą ciekawość oraz dać upust drzemiącej w nich energii. Wielka Brytania oferuje wiele możliwości dla rodzin z dziećmi. Poniżej lista 10 najlepszych z nich. 1. Zwiedzanie studia Warner Bros: „Jak powstawał Harry Potter” — niedaleko Londynu,

Wielka Brytania oferuje wiele możliwości dla rodzin z dziećmi.

Podczas rodzinnego urlopu nie może zabraknąć atrakcji, które pozwolą zaspokoić dziecięcą ciekawość oraz dać upust drzemiącej w nich energii. Wielka Brytania oferuje wiele możliwości dla rodzin z dziećmi. Poniżej lista 10 najlepszych z nich.

1. Zwiedzanie studia Warner Bros: „Jak powstawał Harry Potter” — niedaleko Londynu, Anglia

Studio Warner Bros umożliwia fanom Harry’ego Pottera poznanie sekretów produkcji filmów opowiadających o jego przygodach. Na stałej wystawie zaprezentowano plany zdjęciowe (m.in. Wielką Salę i ulicę Pokątną), kostiumy bohaterów, model zamku Hogwart oraz efekty specjalne tworzące świat czarodziejów, magicznych różdżek oraz gry w Quidditcha. Zarówno młodsi, jak i starsi goście będą zachwyceni .

Studio znajduje się zaledwie 32 kilometry na północny zachód od Londynu, w pobliżu h lotnisk Luton i Stansted. Bilet dla dorosłych kosztuje 29 funtów, dla dzieci od 5 do 15 lat — 21,50 funtów, a dzieci poniżej 4 lat wchodzą bezpłatnie. Bilety rodzinne są dostępne na stronie internetowej.

www.wbstudiotour.co.uk

2. Świat pisarki Beatrix Potter (World of Beatrix Potter) — Bowness-on-Windermere, hrabstwo Kumbria, północna Anglia

Uroczy bohaterowie książek Beatrix Potter, tacy jak Piotruś Królik i Jeremi Rybak, mają swoich wielbicieli zarówno wśród maluchów, jak i już nieco starszych czytelników. W poświęconym im parku tematycznym World of Beatrix Potter można przenieść się do magicznej krainy bajek i złożyć wizytę w kuchni pani Mrugalskiej, ogródku Piotrusia Królika czy też na leśnej polanie kaczki Tekli Kałużyńskiej. W parku znajduje się także kawiarnia oraz sklepik z pamiątkami. Wizyta w tym miejscu spodoba się dzieciom w każdym wieku.

Park World of Beatrix Potter znajduje się w angielskim mieście Bowness-on-Windermere, w malowniczym regionie Lake District. Można tam dojechać pociągiem z Manchesteru do Oxenholme (90 minut jazdy), a następnie do Windermere (pół godziny). Stamtąd kursuje autobus numer 599. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 6,50 funta, a dla dziecka — 3,50 funta. Maluchy poniżej drugiego roku życia wchodzą bezpłatnie.

www.hop-skip-jump.com

3. Park Rozrywki Alton Towers (Alton Towers Theme Park) — Staffordshire, region West Midlands

Amatorzy mocnych wrażeń mogą wybierać spośród szerokiej oferty szybkich przejażdżek oraz rozmaitych atrakcji największego brytyjskiego parku rozrywki – Alton Towers. W tym roku pojawiła się tam nowa, ekscytująca kolejka górska – The Smiler, dzięki której poziom adrenaliny podnosi się jeszcze wyżej. Kolejka osiąga prędkość 85 kilometrów na godzinę, a jej najwyższy stromy spadek zaczyna się na wysokości 30 metrów.

Do parku można dojechać samochodem z Birmingham (w nieco ponad godzinę) lub pociągiem z Londynu do Stoke-on-Trent, Derby lub Uttoxeter (niecałe dwie godziny) a następnie autobusem. Bilet dla dorosłych kosztuje 46,20£, dla dzieci — 37,80£. Ceny pozostałych rodzajów biletów można sprawdzić na stronie internetowej parku.

www.altontowers.com

4. Lokomotywy parowe — Walia

Małe lokomotywy parowe kolejki wąskotorowej to dla dzieci świetna atrakcja. Można je znaleźć w każdym regionie Walii, zarówno nad morzem, w górach (Snowdon Mountain Railway podjeżdża pod najwyższy szczyt Walii – Snowdon), jak i w pobliżu jezior (Brecon Mountain Railway).

Przykładowe ceny: bilet w dwie strony na kolejkę Snowdon Mountain Railway kosztuje 27funtów dla dorosłych oraz 18 funtów dzieci.

www.greatlittletrainsofwales.co.uk, www.snowdonrailway.co.uk, www.breconmountainrailway.co.uk, www.whr.co.uk i inne.

5. Statek parowy SS Great Britain — Bristol, zachodnia Anglia

SS Great Britain to luksusowy, pasażerski statek parowy z 1843 roku, który kursował niegdyś na trasie transatlantyckiej pomiędzy Bristolem a Nowym Jorkiem. Zaprojektował go ceniony, brytyjski inżynier Isambard Kingdom Brunel, konstruktor statków parowych oraz licznych mostów, także wiszących.

Obecnie SS Great Britain pełni funkcję statku-muzeum i znajduje się na terenie przylegającym do historycznego portu w Bristolu, wielokrotnie nagradzanej atrakcji turystycznej. Zwiedzający będą pod wrażeniem pomieszczeń przeznaczonych dla pierwszej klasy, w tym wystawnej Sali Jadalnej, podziwianej niegdyś przez królową Wiktorię. Goście mogą doświadczyć ówczesnego życia, np. wdrapując się na wąską koję w przedziale niższej klasy czy też odkrywając zapachy i dźwięki związane z podróżą. Na wystawie zaprezentowano także historie pasażerów i załogi z epoki wiktoriańskiej, którzy odbyli błyskawiczną jak na tamte czasy (bo dwa razy szybszą od dotychczasowych), 2-miesięczną podróż do Australii. Dno statku zostało ukryte pod pięknym morzem ze szkła. Zwiedzający mogą sprawdzić swoje umiejętności na interaktywnych wystawach w The Dockyard Museum, m.in. próbując podnieść ogromną śrubę okrętową. Warto także obejrzeć tereny Riggers’ Yard oraz stoczni Great Western Dockyard.

Bilet dla dorosłych kosztują 12,95 funtów, a dla dzieci w wieku od 5 do 17 lat — 6,75 funtów. Maluchy poniżej 5 roku życia wchodzą bezpłatnie. Na stronie internetowej można znaleźć oferty specjalne dla rodzin i seniorów z dziećmi.

www.ssgreatbritain.org

6. Muzeum transportu Riverside (Riverside Museum) — Glasgow, Szkocja

Otwarte w 2011 roku, szkockie muzeum transportu posiada w swoich zasobach ponad 3 tysiące obiektów: zarówno zabytkowe środki transportu publicznego, najważniejsze samochody i motocykle, jak też rekonstrukcje ulicznych scen. Muzeum pozyskało niedawno także południowo-afrykańską lokomotywę. Zwiedzający z łatwością poznają historię transportu dzięki dużym, dotykowym ekranom pełnym obrazów, wspomnień i filmów dotyczących zgromadzonej kolekcji oraz ponad 20 interaktywnym wystawom.

Muzeum znajduje się w porcie Glasgow (Glasgow Harbour), w odnowionej dzielnicy miasta. Wstęp wolny.

www.glasgowlife.org.uk/museums/our-museums/riverside-museum

7. Morskie zoo w Anglesey (Anglesey Sea Zoo) — Walia

Anglesey Sea Zoo to największe akwarium morskie w Walii. Odtworzono w nim naturalne środowisko dla ponad 150 gatunków zwierząt, m.in. małych i dużych ryb, koników morskich, rekinów i węgorzy. Można tu także spróbować wyłowić dla siebie ostrygę z perłą.

Bilet dla dorosłych kosztuje 7,50 funtów, dla dzieci od 3 lat — 6,50 funtów.

www.angleseyseazoo.co.uk

8. Muzeum Dzieciństwa (Museum of Childhood) — Edynburg, Szkocja

Wizyta w Muzeum Dzieciństwa (Museum of Childhood) na Royal Mile, sławnym trakcie szkockiej stolicy, to punkt obowiązkowy dla rodzin z dziećmi. Zgromadzono tu zabawki i gry pochodzące z różnych epok. Nie tylko dzieci, ale i dorośli ucieszą się z rozmaitych pluszowych misi, pociągów, lalek i samochodzików. W muzeum dzieci mogą wziąć udział w teatrzyku kukiełkowym, spróbować różnych gier, a także przebrać się w stroje z dawnych czasów. Warto także zajrzeć do muzealnego sklepiku z zabawkami.

Wstęp wolny.

www.edinburghmuseums.org.uk/venues/museum-of-childhood

9. Festiwale dla dzieci

Lollibop Festival, Regent’s Park, www.lollibopfestival.co.uk

London & Camp Bestival, Lulworth Castle, Dorset, południowa Anglia, www.campbestival.net

Dziecięce festiwale można znaleźć w całej Wielkiej Brytanii. Lollibop Festival to 3-dniowa impreza dla dzieci poniżej 10. roku życia, w ramach której odbywają się pokazy, koncerty, zabawy w strefie gier, zajęcia plastyczne, mini dyskoteka i nauka tańca (m.in. salsy). Termin tegorocznej edycji festiwalu: 16 -18 sierpnia.

Od wielu lat jedną z ulubionych imprez rodzinnych jest Camp Bestival. Festiwal odbywa się na zamku Lulworth (Lulworth Castle) w Dorset i zapewnia rozrywkę dzieciom w każdym wieku. W tym roku odbędzie się od 1-4 sierpnia. W programie przewidziano mnóstwo atrakcji, m.in. pokazy cyrkowe, koncerty, warsztaty i przedstawienia teatralne oraz dmuchane zamki.

Do Lulworth Castle można dotrzeć w nieco ponad godzinę z Southampton

10. Plac zabaw pamięci księżnej Diany (Princess Diana Memorial Playground) — Kensington Gardens, Londyn.

Ten niezwykły plac zabaw, zainspirowany przygodami Piotrusia Pana, zbudowano dla upamiętnienia księżnej Diany. Jego główną atrakcją jest drewniany statek piracki, otoczony piaszczystą plażą, oraz wioska indiańska z tipi i totemem. Na placu zabaw znajdują się również zjeżdżalnie, huśtawki, „szlak zmysłów” oraz wiele innych elementów inspirujących do zabawy. Maluchy z pewnością będą miały co robić. Wstęp wolny.

www.royalparks.org.uk/parks/kensington_gardens/diana_playground.cfm

Źródło: Visit Britain


Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *