Na przykładzie Polaków wyjeżdżających do Wielkiej Brytanii Po 10 latach przerwy postanowiłem wrócić na uczelnię i dokończyć to co zacząłem dekadę wcześniej, czyli dyplom licencjata socjologii zamienić na dyplom magistra. Wybór problemu badawczego, nad którym chciałbym się na chwilę pochylić był dla mnie bardzo oczywisty. Współczesne migracje na przykładzie Polaków wyjeżdżających do Wielkiej Brytanii. Ktoś
Na przykładzie Polaków wyjeżdżających do Wielkiej Brytanii
Po 10 latach przerwy postanowiłem wrócić na uczelnię i dokończyć to co zacząłem dekadę wcześniej, czyli dyplom licencjata socjologii zamienić na dyplom magistra. Wybór problemu badawczego, nad którym chciałbym się na chwilę pochylić był dla mnie bardzo oczywisty. Współczesne migracje na przykładzie Polaków wyjeżdżających do Wielkiej Brytanii. Ktoś zapyta skąd ta oczywistość w wyborze tematu pracy? Odpowiedź jest banalnie prosta: również wyemigrowałem na Wyspy w 2004r. by samemu wpisać się do kart historii tworząc najliczniejszą rzeszę nowożytnej emigracji w dziejach Polski i Anglii. Wiedziałem, że jestem częścią wielkiej przemiany, skoro te wszystkie masowe wyjazdy Polaków stały się obiektem badań i rozważań dla socjologów, ekonomistów, demografów, polityków, nie wspominając o opinii publicznej.
Celem mojej pracy jest ukazanie obrazu polskiego emigranta w Wielkiej Brytanii w możliwie jak najszerszym spojrzeniu, przy jednoczesnym zaakcentowaniu kwestii jego tożsamości narodowej.
Badania mają na celu ukazanie obrazu grupy polskiej w społeczeństwie angielskim, w którym z jednej strony podkreśla się różnorodność i odrębność grup etnicznych, ale z drugiej strony zawsze istnieją pewne dążenia do asymilacji mniejszości etnicznych. Badania mają wskazać, jak w oczach Polaków wyglądają te procesy i na ile oni sami identyfikują się z angielską kulturą, chcą ją przekazywać swoim dzieciom i na ile uczynili z Anglii swój dom i swoją ojczyznę.
Wyrażam głęboką nadzieję, że chcielibyście dowiedzieć się więcej o zjawisku emigracji, której jesteście częścią oraz poznać plany, problemy, nadzieje, dążenia Rodaków.
Zachęcam Was wszystkich do wzięcia udziału w anonimowej ankiecie (link poniżej), która pomoże mi w dywagacjach na temat współczesnej emigracji. Zobowiązuję się do zaprezentowania wyników oraz wniosków z badań najszybciej jak to będzie możliwe, i oczywiście jak tylko będę miał zgodę Włodarzy portalu.
Wszystkich zainteresowanych pogłębieniem wiedzy w tym zakresie serdecznie zapraszam na Priv na facebook’a. Dziękuję Wszystkim za pomoc i wypełnienie ankiety.
http://moje-ankiety.pl/respond-39285/sec-VJaYBGCA.html
Z pozdrowieniami z Polski
Drobnikowski Przemysław
2 comments
2 Comments
spotpol
13 marca 2013, 13:52Pomysł niby oczywisty, a jednak niewiele osób go bada. Obecnie rozpoczęłam doktorat z wolnej stopy. Profil zbliżony – pedagogika. W UK jestem od 2005 roku. Będę pisać na temat samotności i przemocy w polskiej rodzinie w Anglii. Badam już to zjawisko od kilku miesięcy i straszne jest to, jak młody Polak jest zdany sam na siebie. My rodzice, gubimy się gdzieś w tej szarej codzienności, nie radzimy sobie z dziećmi. Moim celem jest stworzenie poradnika zarówno dla dziecka, młodego człowieka jak i dla rodzica „Jak nie być samotnym dzieckiem polskiego rodzica w Anglii”. Nawet nie byłam świdoma, jak ogromny jest problem samotnego młodego człowieka, dziecka w UK. Na tym właśnie oprę swoją rozprawę doktorską. Obecnie badam zjawisko relacji pomiędzy uczniem a nauczycielem w UK (podyplomowe studia). Myślę, że super temat poruszyłeś, bo naprawdę nie jest zbyt dużo literatury o emigrantach, ich życiu i faktycznie o tym, jak to wszystko wygląda, kiedy ktoś w tym jest. Są narkotyki, gwałty na Polkach, na dzieciach, nasze polskie dzieci odbierane są rodzinom…Bardzo chętnie wypełnię Twoją ankietę:) Cieszę się, że ten temat został poruszony:)
REPLYporanek
18 marca 2013, 23:26Witam Przemka i Kolezanke, który skomentowała artykuł. Trzymam za Was kciuki. Myślę, że o emigracji powinno się mówić i ją badać. Może jakieś wnioski okażą się ważne dla naszych dzieci, może kiedyś staną przed podobną decyzją jak my, gdzie żyć, kim jestem,czy jeszcze Polakiem w Anglii czy już lustrzanym odbiciem angielskiej tożsamości…
Zachęcam do wypełnienia ankiety. Koleżanka też bada bardzo ciekawy temat, jak widzę wokól…niestety przmeocy nie brakuje…a emigracja zmienia nasze zachowanie, często emocje przechodzą w agresje. Również jestem pedagogiem i interwentem kryzysowym. Gdybym mogła przydać sie lub wypełnic ankietę, służe pomocą. Powodzenia dla Was!Pozdrawiam 🙂
REPLY