Dziecięce marzenia

Nagroda FilmG People Choice Award 2013 Film autorstwa Dariusza Sipowskiego, Polaka mieszkającego w Szkocji, zdobył nagrodę FilmG People Choice Award 2013, w konkursie na najlepszy krótki film w języku galickim szkockim organizowanym przez BBC i Canan. Kadr z filmu, fot. za video Ceremonia zaczęła się o 18:00 w The Arches, w Glasgow. Najpierw był koncert

Nagroda FilmG People Choice Award 2013


Film autorstwa Dariusza Sipowskiego, Polaka mieszkającego w Szkocji, zdobył nagrodę FilmG People Choice Award 2013, w konkursie na najlepszy krótki film w języku galickim szkockim organizowanym przez BBC i Canan.

Kadr z filmu, fot. za video

Ceremonia zaczęła się o 18:00 w The Arches, w Glasgow. Najpierw był koncert i poczęstunek, a o 19:30 zaczęła się główna część rozdania nagród. The Arches to duży klub z wieloma pomieszczeniami w podziemiach, w centrum miasta, po dużym dworcu centralnym. Kiedyś były to podziemia służące do budowy i renowacji pociągów, a z czasem przerobili to na klub, galerię etc. bardzo nowoczesną i ładnie urządzoną z zachowaniem starych konstrukcji. Bardzo ciekawe jest też to, że nad klubem ciągle jeżdżą pociągi i słychać co jakiś czas szum i stukot, ale nie zakłóca to dźwięku w sposób, który by przeszkadzał.

Na samym końcu zdecydowano się ogłosić FilmG People’s Choice Award 2013. Na scenie pojawił się szkocki reżyser – Michael Hines (http://www.imdb.com/name/nm1197959/?ref_=fn_al_nm_1 ; http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Hines), który znany jest głównie jako osobowość telewizyjna. On też był członkiem jury konkursu. Ogłosił, że teraz czas na bardzo ważną i specjalną nagrodę, bo jej przyznanie nie zależało od sędziów. Razem z Davidem pamiętamy, że powiedział „It is a charming film about childrens dreams, called
„Blas A’ Bhruadair” – „Sweet Dreams” by Dariusz Sipowski.”

No i zaczęła grać muzyka – niestety nie pamiętam jaka i aplauz. Kiedy wstałem powiedziałem do Davida, żeby wszedł na scenę ze mną i poszedł za mną. Na scenie otrzymałem nagrodę od Michaela Hines’a, pogratulował mi i Davidowi uściskiem dłoń mówiąc „Well done” i poprosił mnie o kilka słów. Powiedziałem, że bardzo przepraszam, że nie mówię w języku galickim, bardzo jednak dziękuję. Chciałem jednak również powiedzieć, że to tak naprawdę nagroda nie nasza, a dzieci. I co chyba najważniejsze – przyznana, nie za to czy ich marzenia się spełnią, ale za to, że marzą. Bardzo dziękuję dzieciom z Glasgow Gaelic School. Dziękuję”. Dostałem brawa i dałem głos Davidowi. Ten powiedział, że dziękuje wszystkim, którzy pomogli nam zrobić ten film. I dziękuje wszystkim, którzy na nas oddali swój głos. Potem zeszliśmy ze sceny, a nasz film został wyświetlony.

My udaliśmy się m.in. z Michaelem Hines’em i nagrodą na sesję zdjęciową do innych pomieszczeń. Michael powiedział mi po drodze m.in. że on zna jedno słowo po polsku „Dzień dobry”. Po sesji wróciliśmy na salę. Po drodze zauważyła mnie Kayleigh MacLennan z Canan, która także dużo nam pomagała.

W przerwie ceremonii, między nagrodami w kategorii 12-17 lat a dorosłymi, spotkałem też dyrektorkę Glasgow Gaelic School – Catriona Chaimbeul – to też ważna osoba, bo to ona właśnie przekonała rodziców, przyprowadzała dzieci, zgodziła się na filmowanie w szkole i zapewniła nam wszystko na miejscu. Bardzo dobrze zorganizowana i bardzo stanowcza osoba. Pytała się, czy już mamy jakieś nagrody. Powiedziałem, że nie, ale że są takie, które nie są przewidziane. Życzyła powodzenia.

Dostałem też już zaraz po ceremonii dużo gratulacji, w większości od ludzi, których nie znam. Było to bardzo miłe.

Filmy będą też wydane na płytach. Oprócz nagrody dostałem certyfikat podpisany przez Dòmhnall Caimbeul z BBC Alba (http://www.witbn.org/index.php/about/executive-committee).  

 

Dariusz Sipowski

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *