Polski staje się drugim językiem

Używanym w Anglii i Walii Dane z 2011 roku wskazują, że językiem polskim w Anglii i Walii posługuje się 546 tys. osób. Czyni to polski najczęściej używanym językiem, zaraz po angielskim i walijskim. Zebrane podczas spisu narodowego dane wykazały, że spośród 56,1 mln osób, które poddały się badaniu, 546 tys. mówi w języku polskim. Niewiele

Używanym w Anglii i Walii

Dane z 2011 roku wskazują, że językiem polskim w Anglii i Walii posługuje się 546 tys. osób. Czyni to polski najczęściej używanym językiem, zaraz po angielskim i walijskim.

Zebrane podczas spisu narodowego dane wykazały, że spośród 56,1 mln osób, które poddały się badaniu, 546 tys. mówi w języku polskim. Niewiele więcej, bo jedynie 562 tys osób mówi w języku walijskim.

Polski wyprzedził tradycyjne już w Wielkiej Brytanii języki, jak: Punjabi, urdu, bengalski, gudżarati, arbaski, chiński i portugalski.

Statystyki wykazały, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii do porozumiewania używają ponad 100 języków, w tym 49 głównych. Największa grupa osób używa oczywiście języka angielskiego, najmniejsza szwedzkiego.

Badanie wykazało też języki niezwykle egzotyczne. Dla przykładu tylko dwie osoby podały, że mówi w języku kreolskim z Karaibów. Jedynie 58 osób w Anglii porozumiewa się w Scottish Gaelic a 33 w pochodzącym z wyspy Man – Manx Gaelic.

Równocze śnie spis ludności wykazał, że 138 tys. osób w ogóle nie mówi po angielsku.

 

Źródło: gazetaE.com

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *