Kiedy przemówienie o UE?

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron w środę wygłosi długo oczekiwane przemówienie na temat przyszłego statusu swego kraju w Unii Europejskiej – poinformowała dzisiaj kancelaria szefa brytyjskiego rządu. „Środa rano, Londyn, to najlepszy dla premiera termin w jego rozkładzie zajęć” – oznajmił szef brytyjskiej dyplomacji William Hague. Wystąpienie, uważane za najważniejsze w dotychczasowej karierze Camerona, było

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron w środę wygłosi długo oczekiwane przemówienie

na temat przyszłego statusu swego kraju w Unii Europejskiej – poinformowała dzisiaj kancelaria szefa brytyjskiego rządu.

„Środa rano, Londyn, to najlepszy dla premiera termin w jego rozkładzie zajęć” – oznajmił szef brytyjskiej dyplomacji William Hague.

Wystąpienie, uważane za najważniejsze w dotychczasowej karierze Camerona, było zaplanowane na 18 stycznia, ale premier przełożył je z uwagi na kryzys z zakładnikami w Algierii.

Rzecznik Camerona podkreślał przed kilkoma dniami, że premier uważa, iż ważne jest, by „wygłosił swój pogląd, według którego pozostanie w Unii jest w brytyjskim interesie, choć ze zmienionym charakterem więzi”. „Premier chce przedstawić pogląd na przyszłość Unii Europejskiej, kierunek, w jakim UE powinna się rozwijać i w jaki sposób powinny rozwijać się stosunki z Wielką Brytanią” – informował rzecznik Downing Street.

Cameron wielokrotnie powtarzał, że chce, by Wielka Brytania pozostała w Unii, ale dąży do odebrania części kompetencji Brukseli w obszarach, w których – jak twierdzą konserwatyści – jej wpływ jest zbyt duży i szkodliwy.

Premier wskazywał, że potrzeba zdefiniowania na nowo statusu Wielkiej Brytanii w UE związana jest też z działaniami państw strefy euro, które zmierzają ku bliższej integracji.

 

PAP / Agata C. 

Podobne artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *