click here for English version

Przesyłanie pieniędzy

Z Wielkiej Brytanii do Polski

Przesyłając pieniędze do Polski można skorzystać z jednego z niżej wymienionych sposobów.

Przelewem bankowym

W większosci banków można zlecić wykonanie przelewu do banku w Polsce. Nie można tego dokonać samemu przez internetowy dostęp do konta. W celu zrealizowania przelewu międzynarodowego należy wypełnić specjalny formularz (przykład można znaleźć tutaj). Nr konta w Polsce powinien być podany w standardzie IBAN (dowiedz się więcej). Powinnismy również podać tzw. kod SWIFT (dowiedz się więcej) dzięki, któremu można w prosty sposób zidentyfikować instytucje finansowe.

O szczegóły przelewu należy pytać w dowolnym oddziale każdego banku w UK. Koszty przelewu są różne w różnych bankach i najszęsciej są uzależnione od szybkosci przelewu oraz wysokosci przelewanej kwoty. Dla przykladu przelew 1000 GBP dociera do odbiorcy w ciagu 2 dni) kosztuje ok. 20-30 GBP.

Poprzez wyspecjalizowane firmy

Przekazem gotówki poza granice zajmują się wyspecjalizowane firmy. Najbardziej popularne to:

  • 1stContact (każdy przelew kosztuje tylko 5 funtów!)
  • Western Union
  • England.pl - przelewy dokonane z własnego konta przez internet bezpłatne - oferta 3xTAK, standardowy przelew 5 funtów niezależnie od przesyłanej kwoty. Przelewy realizowane są natychmiast. W ofercie firmy również darmowe przelewy z Polski do W. Brytanii.

Wyżej wymienione organizacje przekazują pieniądze do Polski na swój własny sposób, o którym klient nie musi nawet wiedzieć. Pieniądze można wysłać do Polski już nawet za 5 funtów (mogą zostać odebrane po kilku minutach) ale ostateczna opłata zależy od kilku czynników, przede wszystkim od wysokości przesyłanej kwoty.

Przez Internet

Rozwój płatnosci internetowych spowodował powstanie kilku bardzo dobrych systemów zapłaty elektronicznymi pieniędzmi. Najbardziej popularne w tej chwili systemy to:

Systemy takie wymagają rejestracji oraz posiadania konta bankowego. Zasada działania jest bardzo prosta (podane poniżej kwoty obowiazuja w Moneybookers):

  • po zarejestrowaniu i weryfikacji konta bankowego (lub karty kredytowej) z którego będziemy zasliać konto w systemie, możemy przelać żądaną kwotę na swoje wirutalne konto (przelew trwa to ok. 2-5 dni), wpłacajac pieniadze z konta nie ponosimy zadnych kosztów, w przypadku przelewu z karty kredytowej jest pobierana opłata w wyskosci 1.9% kwoty transakcji,
  • po otrzymaniu kwoty na konto w systemie, możemy ją przelać do dowolnego odbiorcy, który posiada zarejestrowane konto w tym samym systemie (przelew odbywa się w czasie rzeczywistym), koszt przelewu to 1% od kwoty transakcji ale maksymalnie ? 0.50,
  • następnie, odbiorca może przelać otrzymane pieniądze ze swojego wirtualnego konta w systemie na swoje rzeczywiste konto bankowe (trwa to ok. 2-5 dni), koszt pobrania pieniędzy to ok. 1.80 euro

W chwili realizacji przelewu pomiedzy kontami zarejestrowanymi w systemie okresla się walute w jakiej pieniądze powinny wpłynąć do odbiorcy. W przypadku transakcji obejmujących przewalutowanie, Moneybookers korzysta z dziennych kursów referencyjnych publikowanych przez Europejski Bank Centralny. Jednakże w przypadku EUR, USD i GBP, dodawane jest 0.95% do kursu międzybankowego. W przypadku innych walut, firma dodaje 1.3%. Nie jest to ukryta opłata, ale ochrona przez wachaniami i ryzykiem związanym z rynkami walutowymi.

Zaleta przelewów dokonywanych w ten sposób jest bardzo niski koszt (jedna z najtańszych metod), natomiats wadą jest czas trwania operacji (kilka, do kilkunastu dni).

Za pomocą karty debetowej lub kredytowej

Jest to bezpieczna i bardzo szybka opcja przekazania pieniędzy. Polega na wypłaceniu gotówki z bankomatu za pomocą karty kredytowej lub debetowej.

Po założeniu konta w UK otrzymuje się kartę debetową; ile założonych kont, tyle kart. Np. w niektórych bankach po złożeniu wniosku o konto bank automatycznie zakłada 2 konta: jedno bieżące i jedno do oszczędzania. Jedną z kart można dostarczyć do osoby w Polsce, gdzie można wyciagnąć pieniądze z dowolnego bankomatu obsługującego dany typ karty (np. z logo Visa lub MasterCard). Należy jednak pamietać o dwóch rzeczach, po pierwsze osoba, która ma korzystać z karty musi być naprawdę zaufana, po drugie nie wolno wysłać PIN (czterocyfrowego kodu do karty) razem z kartą w tej samej kopercie. Najlepiej PIN wysłać SMS-em lub kolejnym listem dopiero po upewnieniu się, że karta już dotarła do odbiorcy w Polsce.

Jeśli karta przestanie być potrzebna, to można ją najzwyczajniej zniszczyć (pociąć nożyczkami na drobne kawałeczki) i złożyć wniosek w swoim banku w UK o wydanie następnej.

Zaletą tej metody jest to, że jeśli pieniądze są potrzebne, to odbiorca w Polsce otrzymuje je natychmiast, oraz to, że odbiorca nie musi posiadać konta bankowego. Wadą zaś jest to, że wszystkie karty mają dzienny limit kwoty jaką można z bankomatu wyciągnąć, np. 250 funtów oraz (w przypadku kart kredytowych) pobierane są prowizje za wypłatę gotówki.

Przewóz gotówki przy sobie.

Jest to tani i najmniej kłopotliwy sposób, ale niestety należy bardzo uważać, aby nie zostać okradzionym przez kieszonkowców, którzy dobrze zdają sobie sprawę z tego, że powracający do Polski mają zazwyczaj przy sobie sporą ilość gotówki. Jeśli już przewozimy większą kwote przy sobie dobrze jest podzielić ją na kilka mniejszych częśći i ukryć w różnych trudnodostępnych kieszeniach. Pod żadnym pozorem nie wolno wkładać cennych rzeczy (gotówki, biżuterii) do bagażu głównego. Aby zmniejszyć fizyczny rozmiar gotówki (tzn. ilość papierków) można wymienić całą kwote na 20-funtowe, lub 50-funtowe banknoty. Te drugie nie są powszechnie używane i można je dostać praktycznie tylko w bankach.

W kopercie jako zwykły list

Część osób decyduje się na wysłanie niewielkich kwot w kopertach jako zwykły list. ZDECYDOWANIE ODRADZAMY tego typu pomysły, ponieważ wszystkie listy wysyłane za granicę mogą być sprawdzane. Prawo pocztowe mówi, że nielegalne jest przesyłanie banknotów i monet pocztą - w przypadku zaginiecia nie możemy otrzymać żadnego odszkodowania z poczty, ani brytyjskiej, ani polskiej, nawet, jeśli list został wysłany jako polecony.

Z Wielkiej Brytanii do Wielkiej Brytanii

Przesyłanie pięniędzy w obrębie terytorium Wielkiej Brytanii jest oczywiście tańsze, niż poza granice. Istnieją również dodatkowe opcje, które mogą się okazać bardzo pomocne w niektórych przypadkach. Te najbardziej popularne i sprawdzone sposoby wymieniamy poniżej.

Przelew bankowy (BACS)

Najprostszym sposobem na przekazanie gotówki pomiędzy dwoma kontami bankowymi w UK jest przelew bankowy. Przelewu można dokonać samemu (bezpłatnie) poprzez internetowy dostęp do swojego konta, jak również można poprosić o to obsługę banku. Odbiorca otrzymuje przelane środki pieniężne na swoje konto po kilku dniach (zazwyczaj 2-5).

Czeki bankowe

Mogą zostać również użyte jako możliwość przesyłu pieniędzy na odległość. Wystarczy bowiem wypisać czek na odpowiednie nazwisko i kwotę, a następnie włożyć do koperty i wysłać jako zwykły list. Jest to rozwiązanie dużo lepsze niż poniżej opisany Postal order ponieważ w przypadku zaginięcia listu nie ponosimy żadnej odpowiedzialności finansowej - nikt poza adresatem nie może zrealizować czeku, więc nasze pieniądze są bezpieczne. Co najwyżej stracimy równowartość znaczka pocztowego. Normalnie czek może być zrealizowany tylko przez osobę, która posiada konto bankowe, jednak istnieją firmy, które umożliwiają realizację czeków nawet bez posiadania konta. Oczywiście firmy takie pobierają opłaty w wysokości kilku procent kwoty widniejącej na czeku. Pewną niedogodnością przesyłania pieniędzy czekiem jest czas -wliczyć należy nie tylko czas jaki upływa do doręczenia czeku odbiorcy, ale również ustawowe 4 dni roboczych, po których pieniądze zostaną przelane z jednego konta na drugie.

Wpłata gotówki na konto

Wpłata gotówki na konto jest najszybszym sposobem przekazanie gotówki poprzez bank, ponieważ wpłacone pieniądze znajdują sie natychmiast na koncie odbiorcy. Wystarczy tylko znać imię i nazwisko oraz numery konta odbiorcy (sześciocyfrowy sort code oraz ośmiocyfrowy account number), udać się do dowolnego oddziału banku, w którym odbiorca posiada konto i dokonać wpłaty.

Standing order

Standing order to odpowiednik polskiego zlecenia stałego. Przelew taki może być użyty do jednokrotnego przekazania gotówki, ale został on zaprojektowany głównie z myślą o okresowych (np. comiesięcznych) przelewach określonej kwoty (np. czynsz za mieszkanie).

Oczywiscie standing order może być wykonany tylko i wyłącznie pomiędzy dwoma kontami bankowymi i tylko pomiędzy bankami znajdującymi sie na terenie Wielkiej Brytanii. Standing order może zostać ustawiony zarówno bezpośrednio w banku - wystarczy poprosić obsługę, jak również można to zrobić samemu przez internet.

Direct Debit

Direct Debit (Polecenie Zapłaty) jest instrumentem płatniczym polegającym na automatycznym obciążaniu naszego rachunku z tytułu dostarczonych nam, przez okreslonego dostawcę, towarów lub usług. Do automatycznego obciążania naszego rachunku z tytułu określonych faktur powinnismy upoważnić swój bank oraz wierzyciela (firmę, która dostarcza usługi lub produkt). Jest to efektywna forma rozliczeń bezgotówkowych, umożliwiająca regulowanie powtarzających się płatnosci takich, jak np. opłaty za energię, gaz, usługi telekomunikacyjne, składki ubezpieczeniowe itp. Często zakceptowanie takiej metody płatosci jest stawianym przez dostawców warunkiem dostarczenia usługi lub towaru.

Postal order

To coś w rodzaju polskiego przekazu pocztowego; można wysłać dowolną sumę pieniędzy do kogoś, kto nie posiada konta bankowego. Przesył jest imienny i może zostać zrealizowany tylko przez osobę, do której jest zaadresowany. Na poczcie wykupuje się specjalne druki (coś w rodzaju bonów pieniężnych), ktore wypisuje się podobnie jak zwykłe czeki bankowe. Z tą jednak różnicą, że postal order może być zrealizowany na każdej poczcie. Jest jednak dodatkowa opcja - jeśli na kwicie zostaną postawione dwie pionowe kreski, to wówczas staje się on zwykłym czekiem i można go zrealizować tylko i wyłacznie w banku. Każdy druk postal order kosztuje. Dlatego też, jeśli np. chcemy wysłać kwotę 18.95 funtów, to bardziej będzie się opłacało zakupić jeden kwit na 20.00 funtów (czyli zaplacimy np. 20.50), niż kilka druków tak, aby uzyskać dokładną kwotę 18.95 (druki kosztują od 50 pensów wzwyż).

Następnie, wypełniony postal order należy włożyć do koperty i wysłać jako zwykły list, a więc trzeba jeszcze dodatkowo zapłacić za znaczek pocztowy.

Nie jest to więc optymalny sposób przesyłania gotówki: nie dość, że trudno jest o osiągnięcie dokładnej kwoty jaka nas interesuje, i że za każdy druk należy dość sporo zapłacić, to jeszcze sama wysyłka jako list również kosztuje. Mało tego, w przypadku, gdy wysłany list zaginie tracimy podwójnie - nie dość, że stracimy nasze pieniądze, to jeszcze nie dotrą one do adresata i całą operację należałoby ponowić i oczywiście ponownie zapłacić.

Niemniej jednak, czasami po prostu nie ma innej możliwości przesyłu gotówki. Dobrze jest, jeśli ma się dostęp do swojego konta bankowego przez internet, bo wówczas można samemu zlecić zdalnie przelew na czyjeś inne konto. Co jednak zrobić jeśli odbiorca nie ma konta? Wysłanie gotówki w kopercie jest zdecydowanie rozwiązaniem najgorszym z możliwych, ponieważ nieuczciwi ludzie zdarzają się wszędzie - w przypadku zagubienia listu ktoś na tym natychmiastowo zarobi. W przypadku postal order przynajmniej osoba niepowołana nie będzie mogła skorzystać ze zguby. Ale to chyba raczej marne pocieszenie - w każdym przypadku i tak nasz portfel będzie lżejszy o przesyłaną sumę...

Tak jak zawsze również i w przypadku przelewania dowolnej kwoty pieniędzy należy przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem. Zanim zdecyduejmy się na jakąkolwiek opcję popytajmy najpierw znajomych (polecamy Forum Leeds.pl). Szczególnie dotyczy to wyboru firmy oferującej usługi.

Wszytskie firmy opisane w powyższym opracowaniu są sprawdzone i godne polecenia.