click here for English version

Konto bankowe

Wstęp

Założenie konta bankowego powninno znaleźć się na liście najważniejszych spraw, które należy załatwić zaraz po przyjeździe do UK. Konto będzie potrzebne z kilku podstawowych powodów:

  • pracodawcy wypłacaja pensję przelewając ją na konto bankowe (czeki i pieniądze do ręki są rzadkością i u poważnych pracodawców raczej się nie zdażaja),
  • wiele rzeczy (np. bilety samolotowe) możemy kupić, płacąc tylko i wyłącznie kartą płatniczą.

Rachunek bankowy jest również najbezpieczniejszym miejscem przechowywania pieniędzy. Wiekszosć banków oferuje 24/7 internetowy dostęp do konta, dzieki któremu możemy, w bezpieczny sposób regulować nasze płatnosci przez interet.

Zobacz też: Karty płatnicze.

Procedura otwarcia konta bankowego w UK

Do niedawna założenie konta w angielskim banku mogło sprawiać nowo przybyłym do Wielkiej Brytanii pewne trudności. Większość banków nie miała jednolitej polityki odnośnie emigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej i zdarzało się (prawdopodobnie zdarza się jeszcze cały czas), że różne oddziały tego samego banku wymagały innych dokumentów do założenia konta bankowego.

Od kilku miesiecy, dzięki rzeszy imigrantów z Polski, którzy zdecydowali się na podbój Albionu, wchodząc do angielskiego banku obsługa zaczyna traktować nas jak klientów, a nie jak namolną, półlegalną szarańczę. Kampanie reklamowe zaczynają być skierowane do grup docelowych, czyli między innymi do nas. Pojawiły się plakaty w języku polskim w tak statecznych instytucjach jak Natwest, Lloyds TSB czy NABGroup (powiązany finansowo z Yorkshire Bank oraz Clydesdale Bank). Poszczególne oddziały zaczynają zatrudniać Polaków, aby maksymalnie ułatwić założenie konta bankowego.

Najczęsciej (ale nie zawsze) do uruchomienia konta w Wielkiej Brytanii wymagane są przynajmniej dwa dokumenty. Pierwszy to jakiś dowód tożsamości, najlepszy będzie oczywiście paszport, ale również prawo jazdy. W zależności od banku polski dowód osobisty może być uznawany. Drugi dokument powinien potwierdzać nasz adres.

W zwiazku z tym, że wymagania banków bardzo szybko się zmieniają (na naszą korzysć) nie będziemy ich tutaj opisywać; zachecamy do odwiedzenia stron internetowych poszczególnychg banków. Linki do stron podalismy poniżej.

Sama procedura otwarcia konta jest bardzo prosta. Należy się wybrać do odpowiedniego banku, wypełnić formularze i czekać od kilku dni do kilku tygodni.

Obok klasycznych banków istnieją również tzw. building society. Działają one niemal identycznie jak banki, z tym, że deklarują większe korzyści dla swoich klientów, szczególnie jeśli chodzi o zakup domu lub mieszkania. Można u nich otworzyć konto tak samo jak w banku, dostać kartę debetową i kredytową.

Najpopularniejsze banki w UK

Z ofertami angielskich banków najlepiej zapoznać na takich stronach jak:

Poniżej zamieścilismy linki do stron internetowych największych i najbardziej popularnych banków:

Oferty przygotowane przez Brytyjskie banki dla klientow z Polski można znaleźć klikajac w poniższe linki:

Informacje o spotkaniu zorganiziowanym przez Natwest oraz Leeds.pl, dla Polonii mieszkajacej w Yorkshire można znaleźć tutaj.

Analitycy nie mają wątpliwości. Rywalizacja o polskich klientów dopiero się zaczyna. Na Wyspach pracuje już kilkaset tysięcy naszych rodaków. I wiele wskazuje na to, że liczba ta może jeszcze wzrosnąć.

Jak zrealizować czek?

Czek można zrealizować albo wpłacając na swoje konto w swoim (brytyjskim!) banku, albo też (jeśli nie posiadamy konta) udać się do jednej z firm świadczących takie usługi. To oczywiście kosztuje (nawet do kilku procent sumy na czeku), ale w zamian możemy natychmiast dostać gotówkę nawet nie posiadając konta bankowego. Wymagany będzie jakiś dokument tożsamości (najlepiej paszport).

Co zrobić jeśli nie jestes zadowolony z poziomu obsługi w Twoim Banku?

Przydatne informacje na temat tego jak sobie radzić z problemami wynikajacymiu z Twojej wspołpracy z bankiem można znaleźć na stronie (w języku angielskim) Financial Ombudsman Service.