click here for English version
Moja Wyspa

Koniec ze swobodnym wjazdem do UK

dodano: 02.08.2017
Moja Wyspa

W marcu 2019

W marcu 2019 roku Wielka Brytania przestanie przestrzegać unijnej zasady swobodnego przepływu obywateli UE. Od tego czasu imigranci z krajów UE, którzy będą chcieli pracować na Wyspach będą musieli się zarejestrować, przynajmniej do czasu, gdy zacznie obowiązywać nowy, pobrexitowy system imigracyjny w UK.

Data podana przez szefową MSW Amber Rudd oznacza dość konkretny moment, po którym granice brytyjskie przestaną być tak otwarte dla obywateli UE, jak obecnie. 
Mimo to minister Rudd stara się uspokoić brytyjskich pracodawców, podkreślając, że zmiana nie będzie wprowadzona nagle, a nowy system nie odbije się na rynku pracy w UK, który w dużym stopniu zależny jest od siły roboczej z Unii Europejskiej. 

Trudna sytuacja przedsiębiorców

Rudd dodała, że nowy system imigracyjny będzie elastyczny, a politycy maja brać pod uwagę bieżące czynniki gospodarcze. Tego typu wypowiedzi mają jednoznacznie działać uspokajająco na brytyjskich przedsiębiorców, którzy od dłuższego czas mocno niepokoją się o swoje biznesy po Brexicie. Głównie chodzi o dostęp do siły roboczej z krajów UE. Spora grupa właścicieli firm opiera swój model biznesowy na pracownikach sezonowych i tymczasowych z UE. Jeśli nowy system sprawi, źe do UK ciężej się będzie dostać takim pracownikow, duża część brytyjskich firm wpadnie w tarapaty. 

Przedsiębiorcy chcą wiedzieć jak najszybciej, jak będzie w praktyce wygladała zmiana zaplanowana na wiosnę 2019 roku. Czy będzie faktycznie jakiś okres przejściowy, czy granice zostaną uszczelnione praktycznie z dnia na dzień? 

Z drugiej strony są ministrowie, który ubiegłoroczne referendum wygrali dzięki obietnicom twardej walki z imigracją, będącą jednym z głównych zagadnień  kampanii. Zwolennicy Brexitu głośno obiecywali, że rząd ponownie przejmie kontrolę nad granicami i imigracją. 
Wiosna 2019 to czas, w którym Wielka Brytania powinna praktycznie zakończyć proces Brexitu. Czy będzie to również czas, kiedy wjazd pracowników z UE zacznie być bardziej skomplikowany? Nieoficjalne źródła mówią o roku czy dwóch latach okresu przejściowego, w którym zasada swobodnego przepływy obywatelu UE miałaby być dalej przestrzegana przez Londyn. Tego z pewnością życzą sobie nie tylko imigranci z UE, ale również wielu brytyjskich biznesmenów. 

Źródło: Małgorzata Słupska, MojaWyspa.co.uk

Subskrybuj RSS

Bądź na bieżąco z artykułami.
Subskrybuj RSS

Ostatnie artykuły

Zaproponuj temat kolejnego artykułu

Chcesz, aby w naszym serwisie pojawił się artykuł na interesujący Cię temat?
Zgłoś to do naszych Redaktorów.

Podziel się tym artykułem z innymi

Dodaj artykuł na Wykop.pl Dodaj artykuł na Facebook Dodaj artykuł na del.icio.us Dodaj artykuł na Twitter Wyślij link znajomemu poprzez e-mail

Co o tym sądzisz?

Brak komentarzy do tego artykułu. Dodaj własny.